To mand reddet fra brændende båd
Søværnets Operative Kommando reddede tirsdag aften to mænd i land fra en brændende båd ud for Femø. En helikopter blev sendt i luften, mens Hjemmeværnet sendte en båd ud til de nødstedte. Det lykkedes at få mændene på henholdsvis 45 år og 47 år gamle, reddet og bragt i land.
En sejltur tirsdag eftermiddag endte ret dramatisk for de to mænd. Klokken 16.55 modtog politiet en melding fra Søværnets Operative Kommando om, at der var udbrudt brand i en båd, der befandt sig nordvest for Femø.
Det vides ikke med sikkerhed, hvad der var årsag til at branden opstod. Det var en ny båd og branden menes at være opstået omkring motoren.
Båden udbrændte ikke helt og kunne sammen med de to mænd, der kommer fra Svendborg, bringes i land i Vordingborg. Ingen af de to kom til skade ved branden.
Kilde: tv2/east