Thorco og United Heavy Lift i samarbejde

Thorco og United Heavy Lift går sammen og skaber Thorco PROJECTS. Ved at kombinere de to selskabers flåder, ekspertise og know-how sigtes efter, at Thorco PROJECTS skal blive en vigtig aktør på projekt- og heavy lift markedet, der tilbyder kunderne en lang række tjenester af højeste kvalitet.

”Den måde, vi supplerer hinanden med hensyn til kunder og markeder kunne ikke være bedre. Thorco har mange års ekspertise og en stor og varieret flåde. Vi har meget stærke tekniske færdigheder og besidder en dyb viden inden for heavy lift”, siger Lars Rolner, ejer af United Heavy Lift.

Det projektorienterede rederi Thorco har en af de største flåder i verden. En flåde, som på grund af størrelse og mangfoldigheden af fartøjer, skaber en fleksibilitet, der gør Thorco i stand til at håndtere stort set alle typer varer overalt i verden til enhver tid. United Heavy Lift, der er oprettet af Lars Rolner, betjener markedet for projekt og heavy lift.

Den kombinerede flåde og erfaring gør Thorco PROJECTS i stand til at levere en komplet vifte af tjenester, og tilbyde alt fra generel og projekt last til heavy lift, med fartøjer der løfter op til 800 tons og en skibsdæk der kan klare belastning fra enheder på op til 8.000 tons.

Thorco er del af det globale konglomerat Thornico, der ejes af Christian og Thor Stadil, og United Heavy Lift ejes af Lars Rolner, der har mere end 30 års erfaring inden for branchen. Ejerskabet gør de to virksomheder og dermed Thorco PROJECTS meget fleksible. En fleksibilitet, som også spillede en stor rolle med hensyn til at gøre Thorco PROJECTS til virkelighed.

Kilde: Thorco shipping A/S

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

Annonce

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Besætning forlader angrebet supertanker i Hormuzstrædet

02.09.2026Maritimedanmark.dk

10 savnet efter kollision i Marmarahavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark