Turbulent start for ny direktør i Lederne Søfart

Voldsom medlemsdebat. Urafstemning. Konfliktvarsel. Retssag. Helle Andsbjerg, fik hurtigt rigeligt at se til, da hun tiltrådte som direktør for Lederne Søfart i fjor. Oven i det hele kom så udsmidningen fra Ledernes Hovedorganisation for Lederne Søfart, der i dag har ca. 2.600 aktive medlemmer, hvoraf de 2.000 er navigatører.

Helle Andsbjerg, der tiltrådte som direktør for Lederne Søfart 1. april 2022, er selv uddannet navigatør og har bl.a. tidligere sejlet som kaptajn for A.P. Møller - Maersk.. Foto: Lederne Søfart

Det var ikke særligt opløftende for den nytiltrådte direktør at følge kurven over antallet af medlemmer i løbet af 2022. Det gik den forkerte vej i forhold til at nå den ambitiøse målsætning om 3.500 aktive medlemmer i 2025.

Debatten om fremtiden for Lederne Søfart rasede blandt medlemmerne. Det endte med en urafstemning for eller imod tilknytningen til Ledernes Hovedorganisation, hvor et flertal stemte for at blive, og nogle af de utilfredse meldte sig ud.

I efteråret kom så nyheden om, at Danske Rederier ville slå de to arbejdsgiverforeninger DRO I og DRO II sammen og lade Metal Maritime få begge overenskomster. Metal havde i forvejen DRO I overenskomsten, mens Lederne Søfart havde DRO II.

"Vi havde en periode, hvor vi mistede medlemmer, men den nedadgående kurve er fladet ud, så nu ligger vores medlemstal rimelig stabilt og har gjort det siden januar" siger Helle Andsbjerg.

"Da vi begyndte at kæmpe, da vi begyndte at fortælle vores medlemmer, hvad vi gjorde for at beholde overenskomsten med Danske Rederier, kunne vi bare se, at de valgte side til fordel for os."

Ifølge direktøren er antallet af medlemmer fra Esvagt - det største rederi på den såkaldte DRO II overenskomst, der fra 1. januar overgik til Metal Maritime - kun én lavere end for et år siden, da Lederne Søfart fortsat havde den overenskomst, der nu er genstand for en sag i Arbejdsretten.

Medlemmerne holder ved

Og selv om Metal Maritime har haft overenskomsten på DRO I siden 2016, har Lederne Søfart ifølge Helle Andsbjerg fortsat rigtig mange medlemmer blandt de navigatører, der sejler på de store skibe:

"Jeg tror, det er fordi, de kan spejle sig i os. Vi ved, hvad det er for nogle udfordringer, navigatørerne står med. Og så tror jeg også det ligger lidt i DNA´et - at de føler, at det er hos os, de hører til".

Kampen for at beholde overenskomsten på det gamle DRO II område førte i første omgang til en trussel om at konflikte. 

Det blev dog ikke til noget alligevel, men truslen var nok til, at Ledernes Hovedorganisation opsagde samarbejdsaftalen med Lederne Søfart, der nu står foran et valg mellem at tilslutte sig henholdsvis Serviceforbundet, der er paraplyorganisation for en række mindre fagforeninger, eller BLJ, der er et samarbejde mellem Dansk Jernbaneforbund (DJ) og Flyvebranchens Personale Union (FPU).

"Vi forventer at træffe en afgørelse i løbet af de kommende uger," siger Helle Andsbjerg.

Det er forventelig også inden for de næste uger, at der kommer en afgørelse på sagen i Arbejdsretten, hvor tre højesteretsdommere skal afgøre, om der var tale om brud på overenskomsten, da Danske Rederier valgte at Metal Maritime frem for Lederne Søfart.

Fravalget betyder, at Lederne Søfart i dag alene har overenskomsten for omkring halvdelen af sine 2.000 navigatør-medlemmer.

Det drejer sig ifølge direktøren om overenskomster på færger, for lodserne og for havnefogeder, som arbejder delvis på land og delvis sejler med f.eks. de slæbebåde, de har i de enkelte havne.

"Det vil selvfølgelig være glædeligt for os, hvis vi vinder sagen og igen kan tegne overenskomsterne for vores medlemmer, fordi vi så kan afspejle de behov, som er ude i de enkelte rederier."

Hvad sker der, hvis I taber?

"Det har jeg ingen kommentarer til på nuværende tidspunkt,” siger Helle Andsbjerg, der dog henviser til, at Lederne Søfart fortsat assisterer de medlemmer, der sejler på DRO I overenskomsten, der er forhandlet af Metal Maritime.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Lederne Søfart

Om få uger afgør tre højesteretsdommere, om navigatørernes fagforening Lederne Søfart fortsat har en gældende overenskomst med Danske Rederier og derfor er forhandlingsmodpart – eller om den, som rederierne fastholder, er opsagt – og overtaget af Metal Maritime.

Læs om den indviklede sag, der trækker tråde langt tilbage i tiden, og om en ny direktør, der landede midt i medlemsstridigheder i Lederne Søfart.

Relateret indhold

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmark verdens 9. største søfartsnation

21.01.2026Maritimedanmark.dk

Ny elfærge kortvarigt på grund

21.01.2026Maritimedanmark.dk

USA border syvende skyggeflådetanker

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og CMA CGM kan komme på kollisionskurs med USA

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjens færgekabale er gået op

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Tørlastkrigen mellem Diana Shipping og Genco spidser til

19.01.2026Maritimedanmark.dk

Europa klar til at svare Trump igen

18.01.2026Maritimedanmark.dk

Trump truer med straftold mod Danmark og europæiske allierede

Jobmarked

Se alle

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser/lodsaspiranter.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.03.2026

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger bådførere til vores lodsbåde.

Danish Pilot Service er Danmarks største private lodseri, og vi har travlt. Vi er en dynamisk virksomhed med en flad struktur, højt til loftet og et hold af erfarne og stærke søfolk med ufortyndet saltvand i årene.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.02.2026

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

By & Havn søger Maritim konsulent til Københavns Havn

Er du erfaren konsulent med maritim faglig baggrund, - og drømmer du om at være med til at løfte sikkerhedsansvaret i Københavns Havn? – så er det måske dig, som vi leder efter som maritim konsulent i Maritim Afdeling

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

31.01.2026

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger skibsmaskinist af 1. grad til ruten Ærøskøbing / Svendborg.

Ved Ærøfærgerne hjælper vi hinanden på tværs af faggrænser og vores fælles prioritet er at give vores passagerer en tryg, sikker og behagelig overfart.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Horsens Kommune

Overfartsleder/Skibsfører til Endelavefærgen

Vil du være med til at sikre livsnerven til fantastiske Endelave? Kan du se dig selv som en del af en lille og sammentømret færgebesætning, der har tæt dialog med færgens brugere? Stillingen giver rige muligheder for at nyde Endelaves enestående natur og sprudlende foreningsliv.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

26.02.2026

Hans Følsgaard A/S

Key Account Manager / New Business Developer – MarineTech

Vil du drive teknisk salg til den maritime containerindustri – og være med til at udvikle fremtidens el-tekniske løsninger?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Molslinjen A/S

1. Maskinmester søges til ØRESUNDSLINJEN

Vil du med på vores rejse mod en grønnere fremtid? Og vil du have en rolle, hvor du i samarbejde med maskinchefen, vil spille en afgørende rolle i at vedligeholde og optimere vores færge M/F Hamlet, så den altid er driftssikker og kan afgå til tiden?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

22.01.2025

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Access to Medical Records (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the different categories of health hazards and which hazards may be monitored by a medical surveillance program. You will be able to explain how to request medical records and identify which documents are exempt from disclosure. You will also be able to describe an employer's responsibilities regarding medical records.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Stress Management (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and tools to manage work-related stress effectively. You will learn how to recognize the signs of stress and mental health challenges, and gain an understanding of both your responsibilities and your employer's responsibilities in addressing stress at work. You will explore a structured approach to managing work- related stress that focuses on six key factors: demands, control, support, relationships, role, and change.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Security Awareness: Designated Security Duties - STCW Standards (E-learning course-afholdes løbende)

This security awareness course is designed to provide seafarers who have designated security duties, as per ship security plan, with the necessary knowledge to effectively implement ship security.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Security Awareness - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This security awareness course is designed to provide seafarers without designated security duties, as per ship security plan, with the necessary knowledge to effectively assist with ship security.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Officer on Board - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide seafarers with the required level of knowledge to undertake the role of a Safety Officer on board a seagoing vessel. Providing marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.02.2026

Sted

Digital course