Succes gentages på Aarhus havn

For 8. gang byder Aahus havn på spændende oplevelser, når Danmarks største erhvervshavn inviterer borgerne indenfor til Åben havn lørdag 27. August fra kl. 11-15. Der bliver adgang til en perlerække af spændende aktiviteter både til lands og til vands for byens borgere og andre interesserede.

Det normalt lukkede APM Terminals åbner i dagens anledning og giver interesserede mulighed for på en gratis bustur at se, hvordan containerne bliver håndteret.

På vandet er det muligt at få gratis sejlture med Princess yachten ”Mette Emilie” eller med den pensionerede slæbebåd ”Jakob”.

Begge

giver mulighed for at opleve den nye bydel Aarhus Ø fra vandsiden, ligesom man også sejler tæt på den imponerende erhvervshavn.

Åben havn arrangementet har i de sidste år trukket omkring 5000 interessede og igen i år vil det blive muligt at lege brandmand for en dag, prøve en røgdykkerbane eller måske konkurrere i præcisionssprøjt.

Og hvordan SKAT afslører narko eller smuglercigaretter kan opleves med egne øjne, når narkohundene Basil og Boss gennemsnuser et skib.

Blandt de mange øvrige aktiviteter er også muligheden for at få en kop gratis kaffe eller købe sandwich fra fiskehandleren.

Ud over gode oplevelser fra havnen, håber direktør Jakob Flyvbjerg Christensen, at de besøgende vil tænke over, hvor betydningsfuld havnen er i den moderne hverdag:

”Måske vil nogle af de mange besøgende finde ud af, at alt hvad de går og står i – inkl. deres telefoner, andet elektronik, legetøj, byggematerialer og boligudstyr – højst sandsynligt er kommet ind via Aarhus havn. Det tænker de færreste nok på i hverdagen,” siger Jakob Flyvbjerg Christensen.

Åben havn arrangementet afvikles som tidligere år sammen med Aahus Festuge, der starter fredag 26. august og slutter 4. september.

Kilde: Aarhus havn.

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.11.2025Maritimedanmark.dk

Glemt af krydstogtskib - døde

31.10.2025Maritimedanmark.dk

220 passagerer evakueret fra brændende skib

30.10.2025Maritimedanmark.dk

Grundstødt containerskib forberedes på vinter

30.10.2025Maritimedanmark.dk

Danskbygget skib i centrum for militær opbygning

29.10.2025Maritimedanmark.dk

Den norske kystvagt går en størrelse ned

29.10.2025Maritimedanmark.dk

Estonia-vrag kan være brugt til spionage

19.10.2025Maritimedanmark.dk

Dana Anglia sat til salg i Italien

16.10.2025Maritimedanmark.dk

Fragtskib trukket fri af grunden ved Svinesundsbron

Jobmarked

Se alle

ME PRODUCTION A/S

Tekniker med erfaring indenfor kundesupport søges

Vi søger en technical engineer til vores Scrubber Service afdeling til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine scrubber systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle