Stort potentiale i grønne brændstoffer

Et nyt innovationsprojekt med i alt 17 partnere fra Danmark og andre europæiske lande skal bringe produktion af bæredygtige brændstoffer til fly og skibe frem til kommercialisering. Projektet faciliteres af Energy Cluster Denmark.

Grundteknologien, hydrothermal liquefaction (HTL), er under demonstration i Norge, og projektet bygger videre herpå ved at fokusere på selve raffineringsprocesserne og de færdige brændstoffer.

Det er Steeper Energy ApS, som er engageret i opførslen af et større HTL-demon- strationsanlæg i Norge til produktion af bio-olie fra restfraktioner fra skovbrug. Virksomheden deltager som teknologileverandør i projektet, som forventes driftsklart senere i 2021.

Adgang til anlægget i Norge gør, at der i konsortiet kan arbejdes med store mængder HTL bio-olie, noget der indtil nu har været en flaskehals for udviklingen. Endvidere arbejder Steeper Energy med raffineringsteknologi rettet mod specielt HTL-olier.

“I en verden med et stort behov for en grøn omstilling i en tung transportindustri, som fortsat anvender flydende brændstof, så er olie fra hydrotermisk liquefaktion og i særdeleshed Steeper Energys Hydrofaction® teknologi et levedygtigt alternativ til de fossile brændstoffer. Det vil komme til at sikre den CO2-reduktion, som der er behov for i den globale transportsektor”, siger Mikael T. Christensen, Vice President, Corporate, Steeper Energy Aps.

“Med den nye teknologi er der et potentiale for at spare over 80 pct. C02”. siger Mikael T. Christensen.

Han forventer, at de første fuldskala-anlæg er klar til produktion om fire-fem år. Derfra skal man også begynde at etablere yderligere nye anlæg for at dække transportsektorens enorme behov.

Innovationsprojektet faciliteres af Energy Cluster Denmark, som sikrer, at hele værdikæden er repræsenteret. Der kan arbejdes målrettet med scenarier og nye forretningsmodeller inden for produktion og distribution af bæredygtige brændstoffer til såvel den maritime sektor som til luftfarten, samt hvordan disse bidrager kvantitativt til de danske klimamål.

“Der er et stort potentiale i at udvikle bæredygtigt brændstof til transportbranchen. Nu handler det først om at identificere de teknologiske udfordringer og barrierer for at få teknologierne på markedet. Og så overvinde barriererne via innovationsprojekter, der leverer konkrete resultater. Den opgave glæder vi os til at løfte – og ikke mindst til at formidle resultaterne fra projektet, så vi kan rejse finansiering til at få løsningerne helt ud på markedet”, siger Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.04.2026Maritimedanmark.dk

Maersk topchef stod skoleret i Kina

16.04.2026Maritimedanmark.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

Annonce

16.04.2026Maritimedanmark.dk

ADP melder om stærk fremgang i 1. kvartal

15.04.2026Maritimedanmark.dk

Global fragt: Usikkerhed skubber traditionelle markedsmønstre ud til højre

15.04.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen sætter ny rekord på Kattegat

15.04.2026Maritimedanmark.dk

USA: Flådeblokade lammer Irans økonomi

15.04.2026Maritimedanmark.dk

DFDS hæver forventningerne

14.04.2026Maritimedanmark.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026Maritimedanmark.dk

MSC råder over flåde på 1.000 containerskib

14.04.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib fri af grund i Lillebælt

Jobmarked

Se alle

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens maritime ledere? Har du erfaring fra skibsfart og lyst til at dele din viden med engagerede studerende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course