Store besparelser ved kystnær havvind

Der er betydelige besparelser for samfundet ved kystnære havvindmøller sammenlignet med havvind parker, der ligger mere end 20 kilometer fra kysten. Det viser en ny analyse som konsulentfirmaet KPMG har foretaget for HOFOR og European Energy A/S.

Foto: HOFOR.

“Analysen viser, at det er fornuftigt ud fra en samfundsøkonomisk betragtning at etablere kystnær vind som en del af det danske energimiks. Analysen dokumenterer, at kystnær havvind kan være med til at reducere omkostningerne til den fremtidige danske havvindmøllekapacitet med mange milliarder”, siger Jan Kauffmann, direktør for økonomi og forretning, HOFOR.

Analysen opstiller en række scenarier baseret på offentligt tilgængelige data, hvor den kommende store danske havvindmøllepark Thor på 1000 MW sammenlignes med fem kystnære parker med en samlet tilsvarende kapacitet.

Resultatet viser en samfundsøkonomisk gevinst på 2-14 procent ved de kystnære parker sammenlignet med den store park langt fra land. Gevinsten varierer i analysen i takt med forskellige scenarier.

Det er især den kortere afstand til kysten og lavere vanddybde, der gør det billigere at etablere de kystnære parker.

HOFOR udvikler i øjeblikket to kystnære parker, mens European Energy arbejder på tre parker, samt en testpark ud for Frederikshavn. For alle fem parker gælder det, at de kan benytte eksisterende infrastruktur på land til at flytte den producerede strøm til forbrugerne, i modsætning til de store parker i Nordsøen, hvor der er behov for dyre offshore-transformere og netforstærkning på land.

“I rapporten er desuden ikke medregnet den forstærkning af el-nettet som bliver nødvendig, når meget store mængder strøm fra en stor havvindmøllepark skal sendes videre til forbrugerne. Det er en udgift, som kan løbe op i milliarder, og som spares ved de kystnære parker”, siger Knud Erik Andersen, administrerende direktør for European Energy

Energimix med kystnær vind er nødvendig for at nå i mål med den grønne omstilling så billigt som muligt. Både European Energy og HOFOR understreger, at det er oplagt for Danmark at udnytte de gunstige vindforhold i Nordsøen, men at både sol, landvind, kystnære parker og biogas har en naturlig plads i det danske energimix, da hver teknologi har specifikke fordele, der supplerer de andre.

“Vi kan ikke regne med, at havvind i Nordsøen skaber hele den grønne omstilling. Det er for dyrt og desuden risikabelt for forsyningssikkerheden, der bliver stærkere, når vi har et mix af forskellige teknologier og VE-anlæg.. Analysen viser, at kystnær vind er billigt, hurtigt at etablere og nemmere kan placeres i nærheden af de store byer, hvor strømmen skal bruges. Med tanke på, hvor stor en opgave den grønne omstilling er, så er kystnær vind en vigtigt løsning til at nå i mål,” siger Jan Kauffmann.

Endelig bekræfter KPMG, at opsætningen af flere mindre kystnære vindparker vil øge forsyningssikkerheden, idet et nedbrud på en kabelforbindelse til land kun vil påvirke en af de opstillede parker, modsat en stor havvindpark, hvor hele elproduktionen stoppes ved kabelnedbrud.

Kilde: HOFOR

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

05.09.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted nedjusterer sine forventninger

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Norske Equinor investerer i Ørsted

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler åbner nyt kontor i Taiwan

30.08.2025Maritimedanmark.dk

Dronepartnerskab vil skabe automatiserede havvindmølleparker

26.08.2025Maritimedanmark.dk

Cadeler overskud på 168 millioner euro

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Northern Lights lagrer første CO₂

25.08.2025Maritimedanmark.dk

Nyt stort norsk olie- og gasfund

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted dropper CO2-fangst som forretningsområde

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle