Stor vækst i Maskinmestrenes Forening

Op mod 180 medlemmer fulgte den 142. generalforsamling i Maskinmestrenes Forening, der blev holdt på Grundfos. Med over 500 nye medlemmer, høj beskæftigelse og nye jobmuligheder i brancher med vækst fortsætter den positive udvikling for Maskinmestrenes Forening.

”På trods af det generelle tab af cirka 175.000 arbejdspladser i Danmark siden 2008, manglede vi ved årsskiftet kun 124 fuldtidsstillinger for at sikre fuld beskæftigelse for medlemmerne. Med omfattende investeringer på vej i blandt andet broer, veje, jernbaner, skibsfart, energi onshore og offshore, produktionsudstyr og sygehuse er det afgørende, at der uddannes flere maskinmestre de kommende år, for at sikre kvalificeret arbejdskraft til fremtidens realisering af investeringerne”, sagde formand Per Jørgensen på foreningens generalforsamling.

Foreningen kunne glæde sig over, at medlemstallet i 2013 rundede de 11.000 og at den positive udvikling er fortsat i 2014, hvor tallet nu er over 11.100. Fremgangen er opnået ved en markant tilgang i antal af studerende samt fastholdelse af erhvervsaktive og seniormedlemmer.

Beskæftigelsesmulighederne for maskinmestre fortsætter ikke kun med at udvikle sig i en positiv retning, men der opstår også flere og nye jobmuligheder. 2013 blev året, da service og rådgivning skrev sig ind i historien som den største branche for maskinmestre. Tidligere lå industrien på førstepladsen.

Selv om antallet af sejlende maskinmestre falder, er over halvdelen af de aktive medlemmer beskæftiget i Det Blå Danmark, fordi den mairtime industri også omfatter udvikling af ny teknologi på land samt service og rådgivning.

”Da især offshore-sektoren og den maritime industri er inde i en markant udvikling, kan vi forvente næsten fuld beskæftigelse blandt medlemmerne i de kommende år, fordi der samtidig er vækst inden for byggeriet samt service- og rådgivningsaktiviteterne”, sagde Per Jørgensen.

Bestyrelsen indstiller, at det nuværende kontingent på 173 kroner om måneden for aktive og 38 kroner for studerende og seniorer fastholdes. Kontingentet har været uændret siden år 2000.

Kilde: Maskinmestrenes Forening

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.09.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

12.09.2025Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

19.08.2025Maritimedanmark.dk

Farvel til flydedokken i Hirtshals

13.08.2025Maritimedanmark.dk

Tunøfærgen sætter ny passagerrekord

04.08.2025Maritimedanmark.dk

Mindst 68 omkommet ved skibsforlis

04.07.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Translokation for årets nye studenter fra HF-Søfart i Marstal

26.06.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Marstal Navigationsskole dimission sommer 2025

24.06.2025Maritimedanmark.dk

Usikkerhed omkring Hormuz-strædet fortsætter

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle