Stor risiko ved krydstogter i Grønland

Forsker i maritim sikkerhed, Hans Otto Kristensen, advarer mod sejlads med skibe, der er uegnede til det arktiske område. Styrmand Bjarne Rasmussen, der har sejlet på Grønland i over 20 år, mener også, at det stigende antal krydstogter indebærer en stor risiko.

”Turen kan blive livsfarlig. Den kan blive en katastrofe, for om sommeren flyder farvandene i nord og syd med betonhårde gletsjere på størrelse med boligblokke, som kan slå hul på skroget, som ikke altid er bygget til isfyldte farvande”, siger Bjarne Rasmussen til Metroxpress.

Chefkonsulent i Danmarks Rederiforening og forsker i søsikkerhed Hans Otto Kristensen er enig og påpeger, at langt de fleste krydstogtskibe slet ikke er bygget til at sejle i de kolde isfyldte arktiske farvande.

”Der er en stor risiko for, at skroget får skader. Men i modsætning til Concordia-ulykken, som skete helt tæt på land i Middelhavet, og hvor 99 procent overlevede, så går den ikke i Grønland. Her vil skibet kunne forsvinde på det dybe vand, og man kan ikke ved evakuering forvente, at man får reddet folk i land. Samtidig kommer de ombordværende ned i hamrende koldt vand, hvis de forlader skibet på samme måde som Costa Concordia, hvor mange redningsbåde ikke kunne benyttes på grund af skibets store slagside, siger Hans Otto Kristensen til Metroxpress.

Vicedirektør i Søfartstyrelsen Francis Zachariae udtrykker også bekymring i forbindelse med de store uegnede skibe, der kan have op til 4.000 mennesker om bord,

da de kun er bygget til krydstogtsejlads i varme områder som Middelhavet og Caribien.

”Det er rigtigt, at det er farligt at sejle deroppe. Men det er muligt. Reglerne skal dog strammes deroppe, og det er vi i fuld gang med”, siger Francis Zachariae.

Kilde: nordjyske.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Nippon Yusen Kaisha overtager Saga Welco

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn på skyggeflådetanker varetægtsfængslet

Annonce

16.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn på skyggeflådetanker varetægtsfængslet

15.03.2026Maritimedanmark.dk

Trump ønsker hjælp fra allierede

14.03.2026Maritimedanmark.dk

Forskningsskib GPS-spoofet i Østersøen

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Tilfredshed i J. Lauritzen trods fald i overskud

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Norge forbyder Hormuz-sejlads for egne skibe

13.03.2026Maritimedanmark.dk

DFDS: Vækst i fragten i februar – passagertal presset af vejret

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Svenskerne slår til igen mod skyggefartøj ved Trelleborg

13.03.2026Maritimedanmark.dk

Trump lemper sanktioner mod russisk olie

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Access to Medical Records (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about the different categories of health hazards and which hazards may be monitored by a medical surveillance program. You will be able to explain how to request medical records and identify which documents are exempt from disclosure. You will also be able to describe an employer's responsibilities regarding medical records.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course