Stena Voyager på slæb gennem Øresund

Stena Lines katamaranfærge Stena Voyager blev lørdag morgen slæbt gennem indsejlingen til Øresund, på vej mod ophugning på Öresundsvarvet i Landskrona. Den 17 år gamle katamaran er den første af typen HSS 1500 der hugges op.

Stena Voyager nåede at sejle 15 år ruten mellem Belfast og Stranraer, inden stigende brændstofpriser til katamaranens tørstige gasturbiner tvang Stena Line til at tage den futuristiske færge ud af drift. De sidste to år har den været lagt op i Belfast.

Færgen er en af tre banebrydende katamaranfærger, som Stena Line indsatte på udvalgte internationale ruter i 1996.

Tilbage i Stenas rutenet er stadig det første skib af klassen, Stena Explorer, som sejler på ruten mellem Dun Laoghaire i Irland og Holyhead i Wales. Det tredje og yngste skib af HSS 1500 klassen, Stena Discovery, blev i 2009 solgt til et rederi i Venezuela.

Alle tre katamaraner af typen HSS 1500 er bygget i Finland, mens den noget mindre katamaran af typen HSS 900. Stena Carisma, der er bygget i Norge, fortsat sejler mellem Frederikshavn og Gøteborg.

FaergeGalleriet.dk’s fotograf Bethina T. Sørensen var som altid på pletten, og har taget billederne af Stena Voyager der sejler ind i Øresund for enden af en bugserline. Vi takker for billederne !

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.02.2026Maritimedanmark.dk

Trump sender hospitalsskib til Grønland

13.02.2026Maritimedanmark.dk

LEGO lancerer model af Maersks metanol-drevne flagskib

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

31.01.2026Maritimedanmark.dk

MARTEC-studerende modtager Roblon Fondens Uddannelsespris

30.01.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks sidste isbryder er solgt

24.01.2026Maritimedanmark.dk

Yachværft anlægger erstatningssag mod efterladt

23.01.2026Maritimedanmark.dk

Tankskib redder kæntret roer i Atlanterhavet

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Femern Bælt-forbindelsen mindst 2 år forsinket

20.01.2026Maritimedanmark.dk

Dansk og fransk krigsskib træner i Nordatlanten

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course