Steffen Jacobsen ny CEO i Evergas

Evergas med hovedsæde i København har udnævnt den 8. maj 2015 udnævnt Steffen Jacobsen til administrerende direktør for selskabet. Han overtager posten efter Martin Ackermann. Jacobsen kom til Evergas 1. februar 2015 som Vice President, Fleet efter næsten 35 år hos Mærsk.

”Virksomheden er inde i en periode med vækst, og vi har en række nye bygninger på vej. Vi ser et positivt marked, og vi har opbakning fra Jaccar Holdings, som giver os en solid finansiel position”, siger Steffen Jacobsen til TradeWinds.

Jacobsen har stor ledelseserfaring i både kommerciel og tekniske forvaltning. Han har blandt andet ledet Maersk Tankers flådestyring i ni år. Inden da havde han både driftsmæssige og kommercielle lederstillinger i Maersk Tankers, Maersk Contractors og Maersk Drilling.

”Vi er glade for at udnævne Mr. Jacobsen, der bringer en solid ballast af lederskab og brancheerfaring. Evergas er i en periode med kraftig vækst i et marked, der viser stort potentiale for yderligere udvikling, og vi er glade for, at Mr. Jacobsen vil føre virksomheden fremad”, siger formanden for Jaccar Holdings, Jacques de Chateauvieux.

Det danske selskab forventer levering af sine første nybygninger i løbet af sommeren 2015. Alle otte LNG-ethan skibe er beskæftiget i langtidskontrakter.

Kilde: Evergas og TradeWinds

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle