Stadfæstet: Kaptajnen skal 16 år i fængsel

Italiens Højeresteret har stadfæstet den 16-årige fængselsstraf til Frencesco Schettino, kaptajnen på Costa Concordia, der forliste den 13. januar 2012. 32 mennesker omkom, da krydstogtskibet ramte en klippe og sank på 14 meter vand ved de italienske ø Giglio.

Kaptajnen havde appelleret den dom han fik i 2015, der gav ham 10 års fængsel for manddrab, 5 år for at være skyld i ulykken, et år for at forlade skibet, inden passagererne og besætningen og en måned for at lyve for myndighederne.

Anklagerens påstand var, at Schettino gik for tæt på kysten for at vise sig for en danser, som var hos ham på broen.

Det har han afvist gennem hele sagen. Kaptajnen har sagt, at han sejlede tæt på for at give passagererne en flot udsigt.

Han har også fremført, at hans egne handlinger var med til at redde livet for mange passagerer og beskyldt sin styrmand for at lave fejl og for ikke at have fulgt hans ordrer. Desuden har han påstået, at tekniske fejl på skibet var den virkelige årsag til dødsfaldene, snarere end selve grundstødningen.

Højesteret var den 56-årige tidligere kaptajns sidste appel mulighed og han er nu påbegyndt afsoningen i et fængsel i Rom.

Fem andre har modtaget fængselsdomme på op til tre år i sagen. Rederiet slap for mulige kriminelle anklager ved at betale en bøde på 1,1 mio. Euro.

Kilde: Maritime Executive

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny elfærge sejler direkte på værft

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen får 180 millioner støttekroner til el-hurtigfærger

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle