Søværnet tanker olie på Thule Air Base

Tidligere, når søværnets skibe patruljerede ved Nordvestgrønland, måtte de sejle mere end 325 sømil for at tanke brændstof. Nu kan de tanke på Thule Air Base og dermed være på patrulje i længere tid ad gangen.

Inspektionsfartøjet Ejnar Mikkelsen, der i øjeblikket patruljerer i havet ud for Nordvestgrønland, tankede i denne uge for første gang brændstof fra en ny brændstoftank på Thule Air Base.

Efter at have fået tanken fyldt med 35 kubikmeter arktisk gasolie var skibet hurtigt på havet igen. I modsætning til tidligere, hvor søværnets skibe ved Nordvestgrønland måtte sejle mere 325 sømil sydover frem og tilbage til Upernavik for at tanke.

Brændstoftanken på Thule Air Base blev indviet i august i sidste år. I denne sommer har det første af søværnets skibe nu haft lejlighed til at benytte sig af fordelene ved at kunne tanke i det nordlige område, hvor skibet patruljerer.

Kilde: SOK

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

11.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime lancerer podcast om fremtidens maritime sektor

09.09.2025Maritimedanmark.dk

Helt usædvanlig opgave Marinehjemmeværnet

07.09.2025Maritimedanmark.dk

Celebrity Cruises lancerer luksus flodkrydstogtskibe

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Beslaglagt oligark-yacht sælges på auktion

03.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber narkoskib i internationalt farvand

03.09.2025Maritimedanmark.dk

Danmark på vej til at købe britiske fregatter

02.09.2025Maritimedanmark.dk

Danske krigsskibe med i stor øvelse

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Russisk korvet ramt af ukrainske droner

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle