Sørøvere koster danske redere en milliard

Danmarks Rederiforening vurderer, at piraterne indtil nu har kostet de danske rederivirksomheder omkring en milliard kroner, hvis man medregner alle de ekstra udgifter som pirateriet har medført i de senere år.

"Løsepenge er det mindste af det hele. Det er forsikringer, rådgivning og udgifter til at sejle syd om Afrika, der fylder på regningen. Tilsammen bliver det til et milliardbeløb", siger vicedirektør i Danmarks Rederiforening, Jan Fritz Hansen, til epn.dk

Den danske rederibranche er i stigende grad bekymret for udviklingen, selv om man nogenlunde har fået sikret trafikken i Adenbugten, der er en af den globale søfarts vigtigste farvande, med bl.a. konvojsejlads. Stort set hele samhandlen mellem Asien og Europa passerer her forbi.

Nu er piraterne i stedet rykket ud for Somalias østkyst og har dermed langt mere plads at boltre sig på i Det Indiske Ocean. På grund af millionindtægterne fra kapringerne i Adenbugten er de nu i stand til at operere langt fra kysten.

Det gør det umuligt at bruge konvojsejlads som et værktøj til at komme piratfænomenet til livs. Derfor foreslår rederibranchen, at man med international hjælp iværksætter en patruljetjeneste bestående af fartøjer fra Somalias nabolande. Ikke mindst fordi en somalisk retsstat har endog meget lange udsigter.

Via den internationale indsats er der i dag samlet flere end 20 internationale flådefartøjer ved Somalias kyster. Og det er ikke ubegrundet, ifølge Jan Fritz Hansen. Han mener, at der er grundlag for, at det bliver endnu værre i takt med, at skibene øger deres sikkerhed - det vil tvinge piraterne til at gå endnu hårdere til værks.

"Det eskalerer lige meget hvad. I takt med at vi beskytter os bedre og bedre, vil de gå endnu længere og benytte sig af grovere midler. Pirateriet er ved at blive en industri", siger Jan Fritz Hansen til avisen.

Den danske shippingbranche mødes i dag for at drøfte situationen.

Kilde: epn.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Ultrabulk navngiver nybygning i Japan

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran border skib i Hormuzstrædet

Annonce

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Ultrabulk navngiver nybygning i Japan

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran border skib i Hormuzstrædet

13.05.2026Maritimedanmark.dk

600.000 flere tog færgen i 2025

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier glad for udsigt til dansk militært bidrag

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Torm overskud på 122 mio. dollar i 1 kvartal

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Danmark vil bidrage til sikkerhed i Hormuz

12.05.2026Maritimedanmark.dk

Martin Egvang bestyrelsesformand for Danbulk

12.05.2026Maritimedanmark.dk

M/V Hondius på vej mod Holland

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC er i rivende udvikling og det Blå Danmark efterspørger dygtige og engagerede unge med en maritim uddannelse. Skoleskibet DANMARK sejler tre togter om året samt gennemfører planlagte årlige dok- og vedligeholdelsesprojekter.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

04.06.2026

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.05.2026

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)(DU)

1. Styrmand til havundersøgelsesskibet DANA - DTU Aqua (Hirtshals)

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

20.05.2026

Ærøfærgerne

Projektleder med skibstekniske kompetencer til Ærøfærgerne

Er du stærk i ledelse og facilitering af komplekse projekter og interesserer du dig for elektrificering? Brug din viden og kompetencer til at sikre fremtidens infrastruktur til og fra Ærø.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

28.05.2026

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Officer on Board - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide seafarers with the required level of knowledge to undertake the role of a Safety Officer on board a seagoing vessel. Providing marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Security Awareness - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This security awareness course is designed to provide seafarers without designated security duties, as per ship security plan, with the necessary knowledge to effectively assist with ship security.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course