Somalisk piratkonge fanget i Belgien

Ego'et var stort nok til, at løftet om en dokumentar lokkede den somaliske piratkonge Afweye til Belgien. Her stod myndighederne imidlertid klar til at arrestere ham i stedet for at filme den lovede dokumentar om hans liv som højtlønnet pirat.

Mohamed Abdi Hassan, også kendt som ‘Afweyne’ (Store Mund), blev tilbageholdt lørdag i Bruxelles Lufthavn, da han ankom sammen med en anden mistænkt identificeret som Mohamed M. A. – eller ’Tiiceey’, sagde anklager Johan Delmulle ved en efterfølgende pressekonference.

Tiiceey er tidligere guvernør i de somaliske regioner Himan og Heeb og mistænkes for at hjælpe Afweyne's piratorganisation, lød det fra anklagerne.

Hele sagen startede tilbage i 2009.

I forbindelse med at to pirater blev arresteret og dømt for bortførelsen af et belgisk skib, besluttede de belgiske myndigheder sig for at gå efter bagmændene, som ellers altid slipper fri. De skønnede, at en international arrestordre ville være betydningsløs, så derfor blev belgiske undercover agenter sat på sagen.

Agenterne indledte stille og roligt et tillidsforhold til Tiiceey og gennem ham kom de efter måneders tålmodig venten videre til Afweyne.

Begge afrikanere gik senere med til at være med i en dokumentarudsendelse, hvor Afweyne skulle være rådgiver på en film om sit eget virke som højtlønnet piratkonge på den øst-afrikanske kyst.

"Det er altid de små fisk, der går i nettet og de store, der slipper fri”, som Delmulle udtrykte det uden at ville komme nærmere ind på detaljerne i plottet.

American One Earth Future Foundation mener, at de somaliske pirater i 2011 har kostet verdensøkonomien syv milliarder dollars – heraf er de 160 millioner dollars ren indtægt til piraterne i form af løsesummer – og en god del af disse er gået til netop Afweyne.

FN beskylder en tidligere somalisk præsident for at have beskyttet Afweyne ved at give ham et diplomatpas, men uagtet dette sidder han nu i et belgisk fængsel og venter på en tiltale.

Optrapning af internationale patruljeringer i området og bevæbnede vagter om bord på skibene har gjort livet besværligt for piraterne. Derfor fokuserer de nu deres operationer mod fastlandet, hvor de kidnapper turister og nødhjælpsarbejdere i det nordlige Kenya og Somalia.

Kilde: Maritime Executive

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle