SOK: En god vinter for istjenesten

Frosten bed sig fast denne vinter, og det gav istjenesten noget at lave. Den hårde vinter har betydet, at istjenesten for første gang i mange år har haft noget at lave. På grund af is på op til en halv meters tykkelse har der været behov for assistance fra isbrydere

Selv om Istjenesten har været på arbejde i år, har mange havne selv klaret ærterne. Her er Krabbe i gang med at bryde is i Skive Havn.

I løbet af vinteren er istjenesten rykket ud til omkring 160 assistancer rundt om i Danmark. Det er dog ikke tjenestens egne isbrydere, der har været i aktion, men fire mindre skibe, som er blevet chartret til opgaven.

"Selvom vinteren har været hård, blev den ikke så kold og med så meget is, at det blev nødvendigt at indsætte vores egne isbrydere, som ligger i Frederikshavn. Vi brugte andre skibe, som var bedre egnet til opgaven, fordi de var mindre", siger Kim Møller Petersen, som er orlogskaptajn og chef for Søværnets istjeneste.

De fire chartrede skibe har været i aktion i Limfjorden og Smålandsfarvandet. Der ud over har der været brug for assistance ved Avedøre, Hundested og i det sydfynske øhav.

"Det er de indre farvande, der har haft behov for isbrydningsassistance. Ude i de åbne farvande har der ikke været noget, som gjorde, at vi måtte have de store isbrydere ud at sejle", siger orlogskaptajnen..

Mange synes nok, at vinteren har været lige lovlig langvarig og hård i år. Men hos istjenesten glæder de sig over, at temperaturerne har været usædvanlig lave, og at frosten for alvor bed sig fast.

"Endelig kom der noget is. Det giver os lejlighed til at se, om vi gør tingene rigtigt, og om der er nogen huller i vores beredskab", siger Kim Møller Petersen

"Hvert eneste år gør man istjenesten klar til indsats, og hvert år pakker man sammen igen. Der har været uforrettet sag. Ingen is. Ingen arbejde. Men sådan har det ikke været i år", siger han.

De første tegn på forår har efterhånden vist sig, og Kim Møller Petersen regner ikke med, at det bliver til mere end et par assistancer mere for istjenesten, som stadig har et enkelt skib liggende i Limfjorden.

Kilde: SOK

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle