SOK: En god vinter for istjenesten

Frosten bed sig fast denne vinter, og det gav istjenesten noget at lave. Den hårde vinter har betydet, at istjenesten for første gang i mange år har haft noget at lave. På grund af is på op til en halv meters tykkelse har der været behov for assistance fra isbrydere

Selv om Istjenesten har været på arbejde i år, har mange havne selv klaret ærterne. Her er Krabbe i gang med at bryde is i Skive Havn.

I løbet af vinteren er istjenesten rykket ud til omkring 160 assistancer rundt om i Danmark. Det er dog ikke tjenestens egne isbrydere, der har været i aktion, men fire mindre skibe, som er blevet chartret til opgaven.

"Selvom vinteren har været hård, blev den ikke så kold og med så meget is, at det blev nødvendigt at indsætte vores egne isbrydere, som ligger i Frederikshavn. Vi brugte andre skibe, som var bedre egnet til opgaven, fordi de var mindre", siger Kim Møller Petersen, som er orlogskaptajn og chef for Søværnets istjeneste.

De fire chartrede skibe har været i aktion i Limfjorden og Smålandsfarvandet. Der ud over har der været brug for assistance ved Avedøre, Hundested og i det sydfynske øhav.

"Det er de indre farvande, der har haft behov for isbrydningsassistance. Ude i de åbne farvande har der ikke været noget, som gjorde, at vi måtte have de store isbrydere ud at sejle", siger orlogskaptajnen..

Mange synes nok, at vinteren har været lige lovlig langvarig og hård i år. Men hos istjenesten glæder de sig over, at temperaturerne har været usædvanlig lave, og at frosten for alvor bed sig fast.

"Endelig kom der noget is. Det giver os lejlighed til at se, om vi gør tingene rigtigt, og om der er nogen huller i vores beredskab", siger Kim Møller Petersen

"Hvert eneste år gør man istjenesten klar til indsats, og hvert år pakker man sammen igen. Der har været uforrettet sag. Ingen is. Ingen arbejde. Men sådan har det ikke været i år", siger han.

De første tegn på forår har efterhånden vist sig, og Kim Møller Petersen regner ikke med, at det bliver til mere end et par assistancer mere for istjenesten, som stadig har et enkelt skib liggende i Limfjorden.

Kilde: SOK

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

Annonce

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Kongsberg Maritime køber finske Steerprop

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Samsølinjen bygger kæmpe batteri på Samsø

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Royal Arctic Line fragter usædvanligt gods

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course