Snefygning sender kutter til bunds
Det kraftige snefald og ikke minst fygningen i Nordjylland fredag var mere end et lokalt fiskefartøj i Hanstholm Havn kunne klare. Også andre fartøjer var i fare for at synke.
Foto: Redningsstation Hanstholm
Klokken 07.32 fredag morgen blev Redningsstation Hanstholm ringet op af Havnevagten og informeret om at et lokalt fiskefartøj var ved at synke pga. snefygning.
Da redningsstationens mandskab ankom med deres Unimog og lænsepumper, kunne de ret hurtigt konstatere, at det var for sent for netop det fiskefartøj, men der var adskillige andre som ville få problemer hvis ikke der blev gjort noget hurtigt.
Et andet lokalt fiskefartøj hang kun i en fortøjningsende. Stævnen og det meste af fartøjet var under vand, men det lykkedes at bjærge fartøjet ved hjælp af en kran fra Skibssmedien og lænsepumper.
Resten af fartøjerne som lå ved den kaj, blev skovlet fri for sne, inden de havnede i samme situation.
-mauh
Foto: Redningsstation Hanstholm
Foto: Redningsstation Hanstholm
Foto: Redningsstation Hanstholm
