Smedegaard tilfredshed med resultatet

Årets første kvartal var præget af vanskelige markedsvilkår, og når man tager det i betragtning, må vi være tilfredse med resultatet, siger Nils Smedegaard Andersen, som tilføjer, at A.P. Møller-Mærsk vil fortsætte med at investere inden for både olie, shipping og terminaler.

”Mærsk Gruppen leverede et underliggende overskud på 214 millioner dollar i første kvartal. Da markedsvilkårene bliver ved med at være udfordrende, fortsætter vi med at justere vores omkostningsbase til de nye vilkår og opretholder en god driftsmæssig performance på tværs af vores forretninger. Vi opretholder vores fokus på at styrke Gruppens position i markedet og har færdiggjort opkøb inden for APM Terminals og Maersk Oil, og i Maersk Line har vi forsvaret vores markedsledende position”, siger Nils Smedegaard Andersen, adm. direktør i A.P. Møller-Mærsk.

”Markedet er meget vanskeligt for øjeblikket. Vi har haft en meget lav oliepris i løbet af første kvartal, og fragtraterne har også været historisk lave. Når man tager det i betragtning må vi være tilfredse med resultatet. Vores forretninger klarer sig godt inden for deres industrier, vi er konkurrencedygtige som aldrig før, og vi har endda været i stand til at forberede os på fremtiden ved at foretage nogle opkøb og sikre, at Maersk Line i det mindste har forsvaret sin stærke markedsposition”, siger Nils Smedegaard Andersen.

”Det, vi kan gøre og også har gjort i de sidste par år, er fortsat at arbejde på at forbedre vores konkurrenceevne, og det er faktisk det, der er grunden til, at vi har været i stand til at levere et overskud i sådan et hårdt kvartal, som vi har haft i årets begyndelse, og det vil vi fortsat gøre. Vi vil også fortsætte med at investere for at styrke forretningerne yderligere. Så hvis vi kan investere mere i olieindustrien, i skibsfarten eller i terminaler, vil vi gladeligt gøre det. Vi har en meget stærk finansiel position”, siger Nils Smedegaard Andersen.

Kilde: A.P. Møller-Mærsk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Ultrabulk navngiver nybygning i Japan

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran border skib i Hormuzstrædet

Annonce

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Ultrabulk navngiver nybygning i Japan

15.05.2026Maritimedanmark.dk

Iran border skib i Hormuzstrædet

13.05.2026Maritimedanmark.dk

600.000 flere tog færgen i 2025

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Danske Rederier glad for udsigt til dansk militært bidrag

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Torm overskud på 122 mio. dollar i 1 kvartal

13.05.2026Maritimedanmark.dk

Danmark vil bidrage til sikkerhed i Hormuz

12.05.2026Maritimedanmark.dk

Martin Egvang bestyrelsesformand for Danbulk

12.05.2026Maritimedanmark.dk

M/V Hondius på vej mod Holland

Jobmarked

Se alle

Skoleskibet Danmark

Styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC er i rivende udvikling og det Blå Danmark efterspørger dygtige og engagerede unge med en maritim uddannelse. Skoleskibet DANMARK sejler tre togter om året samt gennemfører planlagte årlige dok- og vedligeholdelsesprojekter.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

04.06.2026

Udviklingsselskabet By & Havn I/S

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.05.2026

Danmarks Tekniske Universitet (DTU)(DU)

1. Styrmand til havundersøgelsesskibet DANA - DTU Aqua (Hirtshals)

Kan du se dig selv arbejde på Danmarks største havundersøgelsesskib og være med til at gøre en forskel indenfor havforskning?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

20.05.2026

Ærøfærgerne

Projektleder med skibstekniske kompetencer til Ærøfærgerne

Er du stærk i ledelse og facilitering af komplekse projekter og interesserer du dig for elektrificering? Brug din viden og kompetencer til at sikre fremtidens infrastruktur til og fra Ærø.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

28.05.2026

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Hazard Awareness and Identification (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the knowledge and skills to identify, assess, and address workplace hazards effectively. You will learn about various energy sources, control measures, contributing factors, and dynamic risk assessments to ensure a safer working environment for yourself and your colleagues.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Job Safety Analysis (JSA) (Adaptive) - Global (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to equip you with the essential knowledge and skills to conduct an effective Job Safety Analysis (JSA), and to promote a safer workplace.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Safety Officer on Board - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide seafarers with the required level of knowledge to undertake the role of a Safety Officer on board a seagoing vessel. Providing marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Security Awareness - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This security awareness course is designed to provide seafarers without designated security duties, as per ship security plan, with the necessary knowledge to effectively assist with ship security.

Dato

01.06.2026

Sted

Digital course