Smedegaard: Krisen værre end forventet

A. P. Møller - Mærsk's topchef Nils Smedegaard Andersen erkender, at den økonomiske krise har udviklet sig værre end man havde forestillet sig. Men han understreger, at Gruppen er finansiel stærk - og vil komme styrket ud af krisen.

"Vi er naturligvis kede af, at vi lægger et underskud frem. Men set i lyset af omfanget af den økonomiske krise, så er resultatet faktisk lidt bedre end ventet. Vi føler at vi har situationen under kontrol", sagde Nils Smedegaard Andersen på formiddagens presse- og analytikermøde.

"Når man skræller de forskellige lag af, kan vi se, at de omkostningsbegrænsende initiativer vi har taget virker. Det er lykkedes at forbedre den grundlæggende drift med mellem en og halvanden milliard dollar", sagde Smedegaard

på pressemødet.

"De fleste af vores afdelinger har fundet deres ben igen, og de to væsentlige problemer vi nu kæmper med er de lave container- og tankskibsrater".

"Vi regner med et resultat i 2. halvår på linje med første halvår.

Vi tror at det værste i den økonomiske krise nu ligger bag os, men også, at forbedringen af containerraterne vil slå langsommere igennem end den overordnede økonomiske udvikling. Samtidig ligger tankraterne på et historisk lavt niveau", sagde Smedegaard på pressemødet.

"A.P. Møller - Mærsk Gruppen er fortsat meget finansiel stærk på trods af, at den økonomiske krise har udviklet sig værre, end vi har forventet. Finansieringen af vores nybygningsprogram er i al væsentlighed på plads, og vi har iværksat en række besparelser og udskudt investeringer. Men endnu vigtigere de fleste af vores forretningsenheder klarer sig bedre end markedet. Vi har derfor en styrket tro på, at vi vil komme ud som en stærkere virksomhed på den anden side af krisen", siger Nils Smedegaard Andersen, Group CEO i A.P. Møller - Mærsk Gruppen.

Kilde: A.p. Møller - Mærsk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle