Små fremskridt på IMO-klimamøde

Det går langsomt - men fremad - med at få klimaregulering af den globale skibsfart på plads. Det er ifølge Danske Rederier status efter det første møde i IMO’s Marine Environment Protection Committee siden vedtagelsen af den nye strategi om klimaneutral skibsfart omkring 2050.

“Vi har hele tiden vidst, at forhandlingerne om at få global klimaregulering af skibsfarten på plads ville blive en vanskelig og kompleks proces både teknisk og politisk. Forhanlin­gerne foregår på et omskifteligt geopolitisk bagtæppe, hvor landene har vidt forskellige udgangspunkter og interesser. Derfor er det væsentligt, at alle 175 medlemslande fastholder ambitionen om klimaneutral skibsfart omkring 2050. Det er i sig selv positivt, at forhandlingerne fortsætter”. siger Nina Porst, direktør for klima, miljø og sikkerhed i Danske Rederier.

På mødet blev man enige om strukturen for de videre forhandlinger. Således vil man i IMO bl.a. arbejde videre med en økonomisk mekanisme, der skal give incitament til omstillingen henimod net-zero og en brændstofstandard, der gradvist skal være med til at reducere indholdet af drivhusgasser i skibsfartens brændstofforbrug.

”Vi er langt fra i mål, og vanskelige forhandlinger venter forude. Vi har oplevet små men fornuftige fremskridt denne uge. Rammen er sat, og processen fortsætter. Nu skal rammerne udfyldes med mere detaljeret indhold. Jeg er fortsat optimist og tror på, at vi kan nå et godt resultat og få den fornødne regulering på plads senest i 2025”. siger Nina Porst.

-mauh

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Nu bliver det nemmere at forny sønæringsbeviser

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course