Skadet US destroyer flyttes til Japan

Et semi-submersible fartøj skal transportere USS John S McCain til et amerikansk flådeværft I Japan. US Navy vil chartre et heavy-lift skib for at transportere den beskadigede destroyer USS John S McCain tilbage til Japan for nærmere undersøgelser af skaderne.

Blue Marlin med USS Cole i 2000. Foto: US Navy.

”Gennemførelsen af skadesvurderingen er nødvendig for fuldt ud at bestemme reparationsplanerne, beregne omkostninger, planlægning og hvor skibet skal repareres:, siger US Navy, der tilføjer, at man flytter skibet til Yokosuka for at tillade besætningen at være tæt på deres familier.

Transporten planlægges til slutningen af september, hvor skibet flyttes fra Changi Naval Base i Singapore til US Navy's Ship Repair Facility i Yokosuka, Japan.

USS John S. McCain var involveret i en kollision med Stealth Maritime's 50.800-DWT tankskib Alnic MC (bygget 2008), på vej øst for Malacca og Singapore den 21. august. Skibet fik betydelige skader på bagbords side, hvilket resulterede i oversvømmelse af blandt andet maskin- og kommunikationsrum.

Nyheden om kontrakten på at flytte John S McCain kommer bare få dage efter at Dockwise fik en lignende kontrakt på at transportere et beskadiget US Navy fartøj tilbage til USA. Dockwise skal den transportere USS Fitzgerald tilbage til USA efter en kollision ud for Japan. Aftalen har en værdi på 3,1 million USD.

Dockwise går sammen med det Texas-baserede Patriot Shipping om aftalen, hvor den ødelagte destroyer vil blivetransporteret på det 34.000-DWT semi-submersible transportskib Transshelf

fra Yokosuka til transport til Pascagoula i Mexicogolfen.

Sidst US Navy brugte et heavy-lift fartøj til at transportere et skib tilbage til USA var i 2000 efter angrebet på USS Cole i Jemen.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle