Se billederne: Maersk-nybygning bliver bunkret med grøn metanol

Verdens første containerskib, der kan sejle på grøn metanol er på vej mod Danmark. Maersk´ endnu unavngivne containerskib blev bunkret med grøn metanol i Singapore.

Bunkertankeren MT Agility fyldte bio-metanol på Maersk´ første metanoldrevne containerskib.. Foto: A.P. Møller - Maersk

For verdens største bunker-hub var det en begivenhed, da Maersk-containerskibet med tag-linjen “All the way to Zero” ankom til Singapore i sidste uge. Det var nemlig første gang et containerskib skulle bunkres med grøn metanol.

Opgaven blev udført af Hong Lam Marine Pte Ltd´s tankskib MT Agility, der pumpede omkring 300 tons bio-metanol ombord på det 172 meter lange feederskib, der har en kapacitet på 2.100 teu.

Foto: MPA

“Metanol-bunkering successen er et resultat af et næsten et år langt forberedelsesarbejde, der har involveret flere forskellige myndigheder, forskningsinstitutioner, internationale samarbejdspartnere og industrien om at udvikle strenge sikkerhedsprocedurer gennem dybdegående operationelle og risikovurderinger, modellering og validering.

Denne operation vil hjælpe med til at udviklingen af ​​de forskellige standarder, herunder den tekniske reference for methanolbunkringsoperationer i Singapore, og guide vores tilgang til fremtidige pilotforsøg med nye marinebrændstoffer,” sagde Teo Eng Dih, administrerende direktør, for MPA, havnemyndigheden i Singapore.

Foto: MPA

Det nye containerskib har nu sat kursen mod København, hvor det skal navngives af EU Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, den 14. september.

I forbindelse med skibets ophold i København, vil Maersk-aktionærer også få mulighed for at komme helt tæt på det første af Maersk´ mange kommende metanoldrevne containerskibe.

Feederskibet vil blive indsat på rederiets rutenet i Østersøen.

-emte

Operationen blev overvåget af drone.. Foto: MPA

Havnemyndighederne overvågede Singapore´s første metanol-bunkering.. Foto: MPA

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle