Scandinavian Star-advokat: Nye oplysninger styrker erstatningssag mod Søfartsstyrelsen

Flere og flere overlevende og pårørende fra mordbranden på Scandinavian Star vil være med til rejse erstatningssag mod Søfartsstyrelsen, oplyser advokaten, der fører sagen.

Foto: Arkiv

Antallet af norske og danske overlevende og pårørende, der vil rejse sag mod Søfartsstyrelsen, er vokset fra oprindelig 31 til nu  45.

“Der kommer løbende flere overlevende og pårørende, som vil være med i sagen,” siger advokat Mads Pramming, der fører sagen for de berørte, til Politiken.

Og ifølge advokat Mads Pramming, der fører sagen for de berørte mod Søfartsstyrelsen fået større vægt efter avisens nylige afsløring af, at styrelsen har kæmpet voldsomt for at undgå at få ansvaret for den manglende kontrol af Scandinavian Star, inden det blev indsat på ruten Frederikshavn-Oslo 1. april 1990.

En uge senere udbrændte skibet efter en række påsatte brande, der kostede 159 mennesker livet.

Politikens afsløring har ført til, at Søfartsstyrelsen nu skal undersøges af den efterforskningsgruppe - Scandinavian Star Task Force - som har været i gang med at undersøge de økonomiske transaktioner bag skibet.

“I forvejen havde vi en god sag. Men det styrker virkelig sagen, at de nye oplysninger viser, at det ser ud til, at Søfartsstyrelsen blev klar over, at de skulle have undersøgt skibet inden afgang, men fortsatte med at afvise over for offentligheden og Folketinget, at de havde pligt til det. Hvis det er korrekt, er det ikke længere udelukkende en fejltagelse, men en bevidst handling. Nu er jeg endnu mere sikker på, at vi kan vinde sagen«, siger Mads Pramming til Politiken.

Påstanden i sagen er, at der er sket et myndighedssvigt, der har krænket de overlevende og pårørendes menneskerettigheder.

Søfartsstyrelsen skulle - ifølge en juridisk rapport offentliggjort i september i fjor - have foretaget en havnestaskontrol af skibet, inden skibet blev indsat på ruten.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course