Scan Group leverer igen millionoverskud

Den danske Scan Group, der har specialiseret sig i nødhjælpstransport, farligt gods, projektgods m.m. leverede igen et solidt overskud til stifteren, den 75-årige Arne Simonsen. 2019 gav et overskud efter skat på 90,7 mio. kr. mens egenkapitalen rundede 1 mia. kr.

Arkivfoto..

Rederiet der blev stiftet af Arne Simonsen i 1969 - og således rundede 50-års jubilæet i fjor - oplevede en omsætningsfremgang fra 4,38 mia. kr. i 2018 til 4,56 mia. kr. i fjor, hvor driftsindtjeningen (EBITDA) voksede med 15 mio. kr. til 135 mio. kr.

Bestyrelsen betegner resultatet på 123 mio. kr. før skat - det bedste i fem år - som “tilfredsstillende” og forudser, at også 2020 trods Coronakrisen vil resultere i et overskud.

Arne Simonsen styrer fortsat selskabet med mere end 3.400 ansatte i over 40 lande som adm. direktør, men har også sønnen Sune Simonsen med i direktionen.

Familien råder ifølge Finans over en formue på anslået 1,8 mia. kr. i selskaberne Scan Group A/S og A.S. Scan Holding A/S. Aktiemajoriteten i holdingselskabet blev sidste år overdraget til Arne Simonsens fire børn, men stifteren sidder fortsat på stemmerettighederne og har dermed fortsat kontrollen med selskabet.

Ud over shippingaktiviteterne ejer Arne Simonsen bl.a. den eksklusive golfklub, Simons Golf i Nordsjælland.

Kilde: Scan Group

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny elfærge sejler direkte på værft

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen får 180 millioner støttekroner til el-hurtigfærger

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle