Rusland reagerer på trussel mod russiske tankskibe

En talsmand for den russiske regering reagerer ny på forlydender om, at EU vil pålægge Danmark at inspicere russiske tankskibe der passerer dansk farvand, for at kontrollere om olielasten er dækket af en EU-godkendt forsikring.

Foto: Arkiv

”Det er vigtigt at alle husker, at reglerne for international skibsfart skal overholdes”, sagde Dmitry Peskov til Reuters, som reaktion på en artikel i Financial Times, der refererer unavngivne kilder for, at EU-kommissionen ønsker at bremse den russiske eksport af olie, der i vid udstrækning foregår via dansk farvand.

EU og G7-landene indførte for 10 måneder siden et prisloft på 60 dollar per tønde for russisk olie. Har olien en højere pris end det, er det ulovligt for vestlige selskaber at fragte eller forsikre olielasten.

Målet med sanktionen er at bremse den russiske olieeksport, der er en væsentlig indtægtskilde for Rusland, og med til at finansiere krigen mod Ukraine.

Men det er i vid udstrækning lykkedes Rusland at omgå sanktionen, ved at transportere olie, uden vestlige forsikringen, om bord på tankskibe via de danske stræder. Det vurderes at omkring 60 procent af den russiske olieeksport i øjeblikket transporteres denne vej.

Det fremgår ikke af artiklen i Financial Times, hvordan de danske myndigheder skal reagere, hvis russiske tankskibe nægter at lade myndighederne komme om bord.

Adspurgt om Rusland vil beskytte sine tankskibe med bevæbnet eskorte, hvis danske myndigheder stopper tankskibene, svarer Dmitry Peskov, at Rusland ikke vil træffe så vidtrækkende beslutninger, alene på baggrund af en avisartikel.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

Annonce

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course