Roepram har fået kraftig slagside

En pram fyldt med mellem 4.000 og 4.500 tons fynske roer ligger med kraftig slagside i Nakskov Havn. Prammen har så meget slagside, at der drysser roer i havnebassinet.

Prammen har ifølge folketidende.dk ligget i Nakskov siden i går. Christina Jensen, der er direktør i skibsmæglerfirmaet Holger Kristiansens Eftf. A/S, som står for losningen af roeprammene, siger at prammen har haft en lille utæthed, der er blevet lappet for nylig. Men tilsyneladende har svejsningen ikke været helt tæt, og derfor er der stille og roligt sevet vand ind i prammen.

Skaden blev opdaget i morges i forbindelse med losningen af de mange roer. Man er nu i gang med at pumpe prammen tom for vand for at rette skibet op.

Der menes ikke at være fare for, at prammen kæntrer.

Roeprammen er en ud af to svenske pramme, der siden slutningen af september har været i gang med at fragte 400.000 tons sukkerroer fra Assens til Nakskov.

Prammene bliver trukket af svenske slæbebåde, der sejler i pendulfart mellem Assens og Nakskov. De kan nå èn tur i døgnet.

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025MARPRO Group

Sponseret

Rekruttering i den maritime branche

28.11.2025Svitzer

Sponseret

Tid til familien selvom du er på havet

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Danmark genopstiller til IMO Rådet for 2026-2027

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Singapore nu større flagstat end Hong Kong

27.11.2025Maritimedanmark.dk

ONE Henry Hudson tilbage i havn

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Sarfaq Ittuk får to år mere

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Det går den gale vej med punktligheden

26.11.2025Maritimedanmark.dk

Maersk vender snart tilbage til Suez-kanalen

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle