Rekordsommer for Fjord Line
Fjord Line melder om sin bedste sommer nogensinde med vækst på færgeruterne mellem Hirtshals og Norge. Også rederiets fragtaktiviteter er vokset.
Heidi Nag Flikka er koncernchef i norske Fjord Line.. Foto: Fjord Line
Fjord Line har haft rekordmange passagerer på sine ruter mellem Danmark og Norge denne sommer. Rederiet melder om solid vækst på både Hirtshals-Stavanger-Bergen og Hirtshals-Kristiansand sammenlignet med sidste år.
"Det har været en rigtig god sommer med solid udvikling og vækst på alle ruter. Vi ser en markant stigning fra samme tid i fjor," siger koncernchef Heidi Nag Flikka i en pressemeddelelse.
Rederiet har op til seks daglige afgange hver vej mellem Danmark og Norge og oplever blandt andet en stigende efterspørgsel blandt nordmænd, der rejser til Danmark.
Samtidig vokser trafikken den modsatte vej. Næsten 60 pct. af gæsterne på Fjord Lines færger til Bergen, Stavanger og Kristiansand har hidtil i år været fra andre lande end Norge.
Fjord Line har de senere år moderniseret og effektiviseret virksomheden og fordoblet kapaciteten mellem Hirtshals og Kristiansand med flere afgange og hurtigfærgen Fjord FSTR.
Også fragtområdet er vokset. I juni overtog Fjord Line Transportsentralen Kristiansand, hvilket øgede rederiets tilstedeværelse i et af de vigtigste norske transportknudepunkter til Danmark.
-emte
