Rejefiskeri betaler sig

Det hele startede med en lille jolle, som Kristian Barslund Jensen havde liggende på havnen i Svaneke, dengang han var 12 år. Siden gik han fra jolle til kutter. I dag er han nummer 47 på listen over de rigeste mennesker i Danmark. Det får ham dog ikke til at smide om sig med penge.

Rejefisker fra Ocean Prawns.

”Sidste gang jeg brugte rigtig mange penge var, da vi købte en ny rejetrawler for to år siden. Den kostede dyrt”, siger Kristian Barslund Jensen til TV2. Han tilføjer, at sidst han brugte et større beløb privat var for syv år siden, da han købte ny bil.

Kristian Barslund Jensen startede med laksefiskeri, men det blev stoppet og i stedet fik han tilskud fra staten til at fiske rejer. Det var starten på hans firma Ocean Prawns, med hovedsæde i Nexø. De store kuttere ligger ude i Atlanterhavet. Det har vist sig at være en guldgrube.

I dag er den bornholmske rejefisker en af højdespringerne på Berlingske's top100 over Danmarks rigeste. Han er rykket fra plads nummer 76 sidste år op til nummer 47,- med en formue på 1,7 milliarder kroner.

Han har investeret i flere ejendomme i Svaneke. Bygningerne i Svaneke er hjemsted for flere virksomheder, han har skudt penge i. Listen over investeringer er lang og inkluderer også Svaneke Bryghus. Han har skabt omkring 140 arbejdspladser på solskinsøen, dels for at tjene penge og dels for at få folk til at blive på Bornholm.

”Hvis ikke der er nogen, der bor her, så uddør det hele til sidst. Så kan jeg ikke engang selv bo her, så vil alle faciliteter være væk. Så kommer jeg jo til at leve i en spøgelsesby. Det vil da ikke være særlig hyggeligt”, siger Kristian Barslund Jensen.

Kristian Barslund Jensen satser på, at Ocean Prawns fortsætter med at have hovedsæde, hvor det ligger i dag mange år frem.

”Min egen drøm er, at Ocean Prawns fortsætter med at udvikle sig og bliver en stadig større magnet på Østbornholm. Og at vi kan forsætte med at trække stadig større arbejdskraft hertil. Det så jeg gerne fortsatte fremover”, siger Kristian Barslund Jensen.

Ocean Prawns, der er over 25 år gammel, råder over tre af verdens mest moderne rejetrawlere. De opererer i arktiske farvande mellem Canada og Grønland.

Den årlige fangst er omkring 20.000 tons rejer. Det svarer til, at man kan dække en VM-fodboldbane med over 2,5 meter rejer i højden.

Kilde: TV2

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.10.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM vil igen anløbe Rusland

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første skibstunnel er opgivet

27.09.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Nu er der sat dato for Åbent Hus på HF-Søfart i Marstal

25.09.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Elever på Ærø trives bedre end gennemsnittet

24.09.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Den "nye" Marstal Navigationsskole fylder 50

16.09.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals kræver milliarderstatning

12.09.2025Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

19.08.2025Maritimedanmark.dk

Farvel til flydedokken i Hirtshals

Jobmarked

Se alle

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Grenaa-Anholt Færgefart har en ledig stilling som kaptajn (chef-skipper) til besættelse snarest

Grenaa-Anholt Færgefart varetager transport af passagerer samt gods til og fra Kattegat øen Anholt. Færgen er derfor en vigtig livline til fastlandet for beboere samt de mange gæster som hvert år besøger Anholt.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

27.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Projektleder til Havne- og færgeprojekter

Vil du være med til at forme fremtidens havne og færgeinfrastruktur på Lolland? Vil du skabe rammerne for vækst, grøn omstilling og øget tilgængelighed? Så er det dig vi søger!

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

26.10.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal