ReFlow leverer ny klimamodel til Scandlines

Den danske start-up virksomhed ReFlow har indgået en aftale med Scandlines om at levere en digital klimamodel til rederiets kommende zero direct emission fragtfærge. Færgen udstyres med en af verdens største batteripakker, 10 MWh, og kan lades lades op på blot 17 minutter i havn.

”Det vil være første gang, at der bliver lavet livscyklusberegninger på en færge i denne stil - det vil være verdenshistorie. Livscyklusvurderinger eller LCA kan give en detaljeret opgørelse over produkters miljøpåvirkning – endda produkter og løsninger, der endnu ikke er indkøbt eller produceret og vil derved medvirke til at sikre fremtidens færger”, siger Rasmus Elsborg-Jensen, CEO og grundlægger af ReFlow.

Scandlines’ zero direct emission fragtfærge, der forventes færdig i 2024, bliver 147,4 meter lang, 25,4 meter bred med en design-dybgang på 5,3 meter. Dobbeltender-færgen har en kapacitet på 66 fragtenheder, 140 passagerer og en servicefart på 10 knob. Som hybridfærge er overfartstiden 45 minutter. Når færgen alene sejler på batterier, er overfartstiden 70 minutter.

”Vi kommer til i fremtiden at evaluere nye løsninger, før de bliver indkøbt, for at sikre, at deres klimaprofiler lever op til en vis standard eller måske er bedre – på den måde er vi over tid med til at gøre vores færger grønnere i takt med, at der bliver opfundet nye grønne løsninger”, siger Fini A. Hansen, VP Fleet hos Scandlines.

”Livscyklusvurderinger er i Danmark og EU den anbefalede metode til at understøtte de klimaudsagn, som en virksomhed måtte have omkring et produkt og er derfor også tænkt ind i ny EU-klimapolitik. Det er meget positivt at se et rederi som Scandlines, der viser ansvar på denne måde, før det potentielt bliver et lovkrav”, siger Rasmus Elsborg-Jensen, der også er udnævnt som europæisk klimapagt-ambassadør.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

Annonce

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course