Rederiforening tilfreds med politisk udspil

Danmarks Rederiforening er godt tilfreds med kommissoriet for udredningen af den danske udenrigspolitik som regeringen har præsenteret. Udenrigspolitikken har afgørende betydning for skibsfarten som er Danmarks største eksporterhverv.

”Der er mange gode takter i regeringens udspil. Alene situationen med bådflygtninge i Middelhavet viser, at fremtidens udfordringer kræver, at der trækkes på hele den udenrigs- og sikkerhedspolitiske værktøjskasse”, siger adm. direktør i Danmarks Rederiforening, Anne H. Steffensen.

Regeringens plan blev præsenteret af statsminister Lars Løkke Rasmussen i en kronik i Morgenavisen Jyllands-Posten.

”Statsministeren siger i sin kronik, at vi skal samtænke handel, udvikling og dansk erhvervslivs evner til at bidrage, og det skal ske med særligt fokus på Afrika. Afrikas aktuelle vækst er blot en af de betydelige forskydninger, som præger verdensøkonomien lige nu. En anden er afmatningen i Kinas vækst, og det er den slags geopolitiske ændringer, som den kommende udredning bør samle op på, siger Anne H. Steffensen.

I kronikken beskriver Lars Løkke Rasmussen også et ’globalt udsyn’- der handler om at se på hele verden. Også den tanke deles af Danmarks Rederiforening:

”Skibsfart er Danmarks største eksporterhverv med to ud af tre kroners omsætning udenfor EU. Derfor er globalt udsyn et must for alle i erhvervet, og vi ser frem til at bidrage efter bedste evne til det kommende arbejde”, siger Anne H. Steffensen.

Det bliver Peter Taksøe-Jensen, der kommer til at lede det udenrigspolitiske udredningsarbejde, der forventes at være gennemført inden maj 2016.

Kilde: Danmarks Rederiforening

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle