Rederiforening: Bedre skattevilkår ønskes.

Danmarks Rederiforening glæder sig over, at regeringen i dens 2025-plan er ambitiøs med hensyn til at trække investering til landet, hvilket er helt afgørende for at skabe mere vækst. Regeringens ambition er at skabe vækst for 65 milliarder kroner og få langt flere danskere i arbejde.

Anne H. Steffensen. Arkivbillede.

”Danmark står i en situation, hvor investeringer og dermed vækst desværre ikke rammer vores plads på verdenskortet. Derfor er det klogt, at regeringen har store ambitioner om at sætte gang i væksten. Det kræver investeringer, så vi kan gøre samfundskagen større. Derfor glæder vi os over det klare politiske mål, som i høj grad også er relevant for skibsfarten,” siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danmarks Rederiforening.

Det skal blandt andet ske med afsæt i bedre rammer for dansk erhvervsliv og den nødvendige arbejdskraft. Den intention er helt rigtig, mener Anne H. Steffensen.

”Søfart er et investeringstungt erhverv, og derfor betyder det noget, at Danmark er attraktivt at investere i. Det gælder både de generelle erhvervsvilkår, som er i fokus i dag med 2025-planen, og det gælder skibsfarten specifikt, hvor det er afgørende, at Troels Lund Poulsens maritime vækstteam har høje ambitioner for, at dansk søfart fortsat skal være attraktivt at investere i”, siger formanden for Danmarks Rederiforening.

I skattedelen af regeringens udspil er der især fokus på personbeskatningen, som ændres. Det betyder, at der ikke er fundet plads til den nødvendige udvidelse af sømandsbeskatningen til også at gælde offshore konstruktionsskibe.

Det håber Anne H. Steffensen, at der kan blive rådet bod på i de kommende forhandlinger op til finansloven for 2017.

”Udviklingen i sektoren har gjort det tydeligt, at det haster med at få offshore-skibene med i sømandsbeskatningen. I dag har vores maritime offshorerederier ikke konkurrencedygtige vilkår, og det kan vi se, koster dansk aktivitet”, siger Anne H. Steffensen.

Kilde: Danmarks rederiforening

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Norden opjusterer forventningerne til hele året

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

Annonce

04.07.2026Maritimedanmark.dk

Danish Pilot Service solgt

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Mia Verniere ny direktør for Sea Health & Welfare

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle