Rederierne roser statsministerens åbningstale

Statsminister Mette Frederiksen fremhævede i sin åbningstale bl.a. den grønne omstilling og behovet for stærke ungdomsuddannelser også til de unge, som måske har andre interesser end det boglige.

”Rederierne efterspørger i stor stil dygtige unge - både til at arbejde ombord og på kontorerne i land. Jeg er overbevist om, at for mange unge – især en del af de unge, der måske har haft svært ved at passe ind i det traditionelle uddannelsessystem – vil en maritim uddannelse og en karriere i Det Blå Danmark være en rigtig god vej at gå. Derfor er vi selvsagt glade for alle tiltag, der kan få endnu flere unge godt igennem uddannelsessystemet”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Der er store forhåbninger i Danske Rederier til konkrete tiltag som kan få den grønne omstilling til at ske i virkeligheden.

”Det er vigtigt, at regeringen har fokus på den grønne omstilling, men vi har nu brug for konkrete tiltag, som kan skaffe de nødvendige grønne brændstoffer, som skibsfarten har brug for til at omstille sig og leve op til den ambitiøse regulering i EU og forhåbentlig også snart på globalt plan. Lige nu sakker EU bagefter Kina, Mellemøsten og USA, når det gælder produktion af grønne brændstoffer. Det dur ikke og derfor skal der fart på in­ve­ste­rin­ger­ne i EU, så de grønne ambitioner rent faktisk kan blive til virkelighed. Det går simpelthen for langsomt”. siger Anne H. Steffensen.

Desuden noterer danske Rederier med tilfredshed, at stats­mi­ni­ste­ren udover den grønne omstilling også fremhæver EU’s konkurrenceevne som et helt centralt emne, når Danmark snart overtager formandskabet i EU og et styrket dansk beredskab. For som statsministeren så rigtigt sagde i sin tale: ”I en urolig verden skal Danmark være bedre rustet”

-mauh

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Gigantskib sikkert under Storebæltsbroen

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Handelsskibe i kø for eskorte

Annonce

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Square1 Nordic overtager DK-Sea Safety

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd opjusterer markant efter stigende fragtrater

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand hærger fragtskib på tredje døgn

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Sikkerhedsvurdering mørklagt: Kun 30 centimeter op til broen

26.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd afleverer nyt bud på ZIM efter israelsk modstand

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen overtager lille svensk færgerute

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansk start-up afslører omfattende AIS-spoofing i Sortehavet

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle