Rederierne roser statsministerens åbningstale

Statsminister Mette Frederiksen fremhævede i sin åbningstale bl.a. den grønne omstilling og behovet for stærke ungdomsuddannelser også til de unge, som måske har andre interesser end det boglige.

”Rederierne efterspørger i stor stil dygtige unge - både til at arbejde ombord og på kontorerne i land. Jeg er overbevist om, at for mange unge – især en del af de unge, der måske har haft svært ved at passe ind i det traditionelle uddannelsessystem – vil en maritim uddannelse og en karriere i Det Blå Danmark være en rigtig god vej at gå. Derfor er vi selvsagt glade for alle tiltag, der kan få endnu flere unge godt igennem uddannelsessystemet”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Der er store forhåbninger i Danske Rederier til konkrete tiltag som kan få den grønne omstilling til at ske i virkeligheden.

”Det er vigtigt, at regeringen har fokus på den grønne omstilling, men vi har nu brug for konkrete tiltag, som kan skaffe de nødvendige grønne brændstoffer, som skibsfarten har brug for til at omstille sig og leve op til den ambitiøse regulering i EU og forhåbentlig også snart på globalt plan. Lige nu sakker EU bagefter Kina, Mellemøsten og USA, når det gælder produktion af grønne brændstoffer. Det dur ikke og derfor skal der fart på in­ve­ste­rin­ger­ne i EU, så de grønne ambitioner rent faktisk kan blive til virkelighed. Det går simpelthen for langsomt”. siger Anne H. Steffensen.

Desuden noterer danske Rederier med tilfredshed, at stats­mi­ni­ste­ren udover den grønne omstilling også fremhæver EU’s konkurrenceevne som et helt centralt emne, når Danmark snart overtager formandskabet i EU og et styrket dansk beredskab. For som statsministeren så rigtigt sagde i sin tale: ”I en urolig verden skal Danmark være bedre rustet”

-mauh

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Norden opjusterer forventningerne til hele året

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

Annonce

05.07.2026Maritimedanmark.dk

Hempel udpeger ny topchef

03.07.2026Maritimedanmark.dk

Wrist har opkøbt Military Services Australia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle