Rederier støtter EU-afvisning af skrot-licens

EU har efter et længere udredningsarbejde besluttet at afvise indførelsen af en såkaldt skrot-licens. Licensen skulle følge skibet i hele dets levetid og sikre, at det bliver ophugget på et EU-godkendt værft. Men nu vil EU vente og se, hvordan EU´s egen ophugningsforordning virker.

Og det er Danske Rederier godt tilfredse med. De frygter, at en finansiel mekanisme kunne komme til at virke konkurrenceforvridende.

En ophugningslicens vil betyde, at ethvert skib uanset flag er forpligtet til at købe en licens, hvis det vil anløbe i en europæisk havn. For at få licensen skal rederiet indbetale et beløb, som følger skibet i hele dets levetid. Beløbet knyttes til skibet, og beløbet udbetales kun, hvis ophugningen sker på et EU-godkendt værft. Hvis ikke det sker, mister skibsejeren det indbetalte beløb.

Danske Rederier er bekymret for en modreaktion fra tredjelande, da også skibe, der ikke har et europæisk flag rammes, så snart de anløber en havn i EU. Der skete eksempelvis, da EU forsøgte at inkludere international luftfart ind i EU’s kvotehandelssystem.

”Vi kan kun se for os, at tredjelandes rederier – med opbakning fra deres flagnationer - vil nægte at oprette og indbetale til en ophugningslicens. Det vil være stærkt konkurrenceforvridende for danske rederier, der har en tredjedel af alle sine anløb i europæiske havne,” siger Casper Andersen, der er  EU-chef i Danske Rederier.

I rapporten anerkender Kommissionen, at licensen har fordele sammenlignet med de andre beskrevne finansieringsmodeller med åbenlyse ulemper. Kommissionen konkluderer dog samtidig, at der er behov for yderligere afklaring af, hvordan modellens vil virke. Og denne vent-og-se holdning støtte af Danske Rederier.

Kilde: Danske Rederier

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Porten til Hormuzstrædet står igen på klem

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

Annonce

20.06.2026Maritimedanmark.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Ny kampagne skal fremme trivsel og respekt på danske skibe

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Oslo-ruten skal have ny direktør

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Absalon deltager i stor NATO-øvelse i Østersøen

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Oliepriser falder efter USA-Iran-aftale

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland sender skibe mod Rødehavet

18.06.2026Maritimedanmark.dk

Aftale underskrevet: Hormuz åbner i 60 dage uden gebyrer

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle