Rederichefer ser lyst på fremtiden trods uro

Trods handelskrig mellem USA og Kina, en stigende spændingsopbygning omkring verdens vigtigste olie korridor, Hormuz Strædet, forventer et flertal af landets rederidirektører vækst i det kommende år. Hvordan Maersk ser på fremtiden, hører vi dog først om i morgen.

Fælles for topcheferne er ifølge en ny rundspørge fra Danske Rederier, at otte ud af ti forventer en stigende omsætning og højere fragtrater i de kommende år.

"Jeg er en af dem, der hælder i den retning, for vi ser ret positivt på fremtiden for produkttankindustrien. Vi forventer, at efterspørgslen på olie stiger i de kommende år," siger Christian M. Ingerslev, adm. direktør i Maersk Tankers til Børsen.

Også Nordens topchef, Jan Rindbo, er optimistisk med henvisning til især de nye svovlregler, der betyder, at tankskibsrederiet kan få travlt med at transportere den nye type brændstof med mindre svovl rundt i verden.

Der synes ellers at være nok benspænd derude. Ud over handelskrigen mellem Kina og USA, som ingen i øjeblikket kan se en ende på, det lurende Brexit og OECD´s nedskruede forventninger til væksten i 2020, har Alphaliner også sænket sit skøn for væksten i containershippingindustrien fra 3,6 til 2,5 pct. i 2019.

Det sidste punkt kan først og fremmest ramme verdens største containerrederi, Maersk, der imidlertid ikke deltager i rundspørgen.

A.P. Møller - Maersk fremlægger sit 1. kvartalsregnskab i morgen og er derfor inde i en såkaldt stilleperiode, men Handelsbanken finder det sandsynligt, at de usikre markedsvilkår vil påvirke Maersk egne forventninger til fremtiden negativt.

"Det vil overraske mig helt vildt, hvis der kommer en opjustering. Jeg tror, der er en større risiko for en nedjustering, for det vil ligne Mærsk dårligt at stikke næsen frem, når nu der er så stor usikkerhed omkring forholdet mellem USA og Kina," siger Frans Høyer, aktieanalytiker i Handelsbanken, til Børsen.   Kilde: Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

Annonce

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course