Redere taget i lønsnyd for 160 mio. kr.

Det Internationale Transportarbejderforbunds skibsinspektioner skaffede på 10 måneder af 2018 knap 24 millioner dollars - godt 160 millioner kroner - i bod og efterbetaling til udenlandske søfolk, der blev snydt for løn på skibe. Det skriver Fagbladet 3F.

Arkivbillede. Personerne på billede har ingen relation til de omtalte sager.

I Danmark kontrollerede ITF 132 skibe og hentede godt 710.000 dollars hjem i efterbetaling til søfolkene - knap 4,8 millioner kroner.

”Sagerne handler typisk om, at rederierne skylder sømændene løn. For det meste tør søfolkene ikke klage, fordi de er bange for at blive fyret, og det udnytter de rederier, der ikke er fine i kanten. Så vi har en stor opgave med at sikre Fair Transport”, siger ITF-skibsinspektør Morten Bach.

En af de mest omtalte sager i 2018 handlede om 19 ukrainske og russiske søfolk, de i tre uger blev efterladt for anker otte sømil ude i Aalbæk Bugt uden løn, mad, vand og brændstof. Først da de kom igennem med et nødråb på mail, blev de undsat af ITF og Søfartsstyrelsen.

ITF har ifølge Morten Bach et særdeles godt samarbejde med Søfartsstyrelsen.

”Det er afgørende for en hurtig og effektiv indsats over for de brodne kar blandt rederierne. Men der findes selvfølgelig også mange gode rederier med orden i forholdene”, siger Morten Bach til Fagbladet 3F.

Sammenlagt inspicerede ITF i løbet af 10 måneder af 2018 7.634 skibe i havne verden over. Det skaffede 23,789 millioner dollars i bod og efterbetaling til søfolk, der blev snydt for løn. Det svarer i dag til godt 160 millioner kroner. Det fremgår ikke af opgørelsen om der blev fundet snyd om bord på dansk flagede skibe.

Beløbet ventes ifølge ITF at blive væsentligt større, når opgørelsen for hele 2018 er klar. I 2017 inspicerede ITF til sammenligning 10.227 skibe og hentede knap 38 millioner dollars for hele året - svarende til knap 202 millioner kroner.

Kilde: Fagbladet 3F

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

Annonce

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course