RAL ledelse fordømmer arbejdsnedlæggelse

Ledelsen i Royal Arctic Linefinder det forkasteligt, at de 100 ansatte på rederiets terminal I Aalborg siden onsdag har nedlagt arbejdet på trods af, at der ifølge ledelsen nu er fundet en løsning for den videre dialog.

”At medarbejderne i Aalborg vælger at fortsætte en ulovlig arbejdsnedlæggelse der betyder 5 døgns forsinkelse på trods af, at der er fundet en løsning for den videre dialog er efter min mening dybt forkasteligt. Det er kendt af alle i RAL at situationen skærpes af skibe, der er under reparation grundet uheld midt i højsæsonen”, siger administrerende direktør Verner Hammeken.

”Overgangen fra hvornår denne situation gik fra at være en almindelig situation til en begyndende kritisk situation for Grønland er hermed passeret. Dette faktum vil indgå i Royal Arctic Line’s vifte af løsninger, såfremt medarbejderne ikke kommer i arbejde snarest”, siger Verner Hammeken.

De godt 100 ansatte på terminalen i Aalborg begrunder arbejdsnedlæggelsen med, det de opfatter som RAL ledelsens manglende information af dem om flytningen til Aarhus, inden de kunne læse om sagen i medierne.

Royal Arctic Line skriver i en pressemeddelelse udsendt fredag aften, at ledelsen har gjort hvad der kunne gøres for at kommunikere Aalborg beslutningen ud til medarbejderne under skyldig hensyntagen til formålet, nemlig at få Aalborg Havn i dialog.

”Fakta er, at Royal Arctic Line allerede i oktober 2016 informerede medarbejderne i Aalborg om de selvsamme planer som nu er meldt ud igen den 21. juni 2017”, hedder det i meddelelsen.

På et uformelt møde torsdag den 22. juni 2017 mellem tillidsrepræsentanterne og Royal Arctic Line’s direktion og repræsentanter for den lokale ledelse blev principperne for kommunikationen gennemgået.

”Der afholdes et kantinemøde med repræsentanter fra Royal Arctic Line’s ledelse den 6. juli 2017 i Aalborg, hvor blandt andet medarbejdernes frustration kan tages op i en struktureret sammenhæng sammen med øvrige emner”, hedder det videre i pressemeddelelsen.

Redaktionen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Nye angreb øger presset på skibsfarten i Mellemøsten

Annonce

14.09.2026Maritimedanmark.dk

320 evakueret efter brand på krydstogtskib i Rønne

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Op mod 140 savnet efter færgeforlis i Indonesien

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-trafik nede på syv skibe

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course