PowerCon leverer landstrømsanlæg til havn

Ingeniørvirksomheden PowerCon A/S i Hadsund er i fuld gang med at færdiggøre et landstrømsanlæg til Kristiansand Havn. Anlægget, der skal reducere miljøbelastningen i havnen, er det første, som PowerCon leverer til den maritime industri.

”I forbindelse med afmatningen i offshoresektoren er mange offshoreskibe og rigge lagt op i Norge. Det er begyndt at rykke ved deres nationale regnskab for luftforurening i forhold til dieselpartikler, som de derfor ønsker at reducere med tilskud til landstrømsanlæg. Vi vandt udbuddet i forhold til pris, kvalitet og den tekniske løsning, som gør det muligt at have to skibe tilkoblet. Vi håber naturligvis, at ordren kan bane vej for flere samarbejder i den maritime branche også herhjemme”, siger Peter C. Knudsen, en af PowerCons tre grundlæggere og ejere.

En 20 fods container er pt. i fuld gang med at blive udstyret med komplicerede elkomponenter i produktionshallen hos PowerCon i Hadsund. Den udgør det første maritime landstrømsanlæg, som PowerCon skal levere til Kristiansand Havn i oktober måned. PowerCon plejer ellers at levere til vindmølleindustrien, og virksomheden blev etableret i 2009 af tre udviklingsingeniører med tilknytning til vindmølleindustrien.

”Der er virkelig mange gevinster ved landstrømsanlæg i forhold til en reduktion af miljøbelastningen og i langt de fleste tilfælde også for skibenes økonomi, der kan spare brændstoffet og købe billigere strøm fra elnettet. Kobles anlægget til et skib med et dieselforbrug på 3.500 liter om dagen, er tilbagebetalingstiden omkring seks måneder”, siger Peter C. Knudsen.

PowerCons traditionelle marked er frekvensomformere og testudstyr til vindmøller til kunder som Siemens, Vestas, KK Wind Solutions og Danfoss. Men deres specialiserede kompetencer inden for effektelektronik og frekvensomformere i megawatt-størrelsen kan også bruges i forhold til landstrømsanlæg, der forsyner skibe og rigge i havn med strøm fra elnettet.

Landstrømsanlæg er endnu ikke særligt udbredt i den maritime branche, og Peter C. Knudsen kender kun til landstrømsanlæg hos flåden i Danmark, hvor skibene ofte er lagt op i lang tid af gangen, og et enkelt på værftet i Lindø.

PowerCon har endnu ikke leveret et landstrømsanlæg til en dansk havn, men har fået EU-tilskud fra Horizon 2020 programmet til et feasibility study omhandlende landstrømsanlæg til krydstogtskibe. I den forbindelse har PowerCon de seneste halvandet år blandt andet været i dialog med Københavns Kommune og Københavns Havn om mulighederne for at etablere et landstrømsanlæg til krydstogtskibe for at begrænse luftforeningen.

Kilde: MARCOD

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.09.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn får international anerkendelse

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

11.09.2026Maritimedanmark.dk

ADP løfter indtjeningen 44 pct.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Hundested Havn ansætter midlertidig direktør

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle