Politisk opbakning til landstrøm nødvendig

Danske Maritime, der i dag har afholdt en konference om landstrøm, kalder på politiske understøttelse til etableringen, hvis grøn landstrøm skal blive en succes i Danmark. Samtidig skal der stilles krav om at benytte landstrøm, hvor den er tilgængelig.

“Langt hovedparten af havnene er jo offentligt ejede, og hvis vi skal have rederierne til at satse på landstrøm, så er det både afgørende, at den er tilgængelig i alle havne, og at det samtidig er et krav at benytte den. Ellers er incitamenterne simpelthen for små," siger Michael Prehn, der er underdirektør i Danske Maritime.

Han peger på, at den stærke konkurrence mellem havnene for at tiltrække krydstogtskibe kan betyde, at den enkelte havn ikke vil stille krav til rederierne om at benytte landstrømsanlæg. Derfor er lovgivning nødvendig.

Danske Maritime har mange medlemmer, der arbejder med miljø- og klimavenlig teknologi, men som rundt i verden støder på politisk skabte hindringer af flere slags.

“Der mangler for eksempel en rød tråd i de skatter og afgifter, de enkelte lande har på de forskellige energikilder. Nu har vi fået en fælles standard på selve anlæggene, men hvis man ikke politisk gør det attraktivt at benytte dem, så er vi lige vidt. På et tidspunkt kommer EU med stor sandsynlighed til at tvinge havnene til at tilbyde det. Det kan vi ligeså godt komme i forkøbet, både i Danmark og i resten af verden. Nogle rederier og havne har aktivt valgt at gå den grønne vej, men andre dukker sig, og det skal vi væk fra,” siger Michael Prehn.

Socialdemokratiets miljøordfører, Mette Gjerskov, var dagens vært og betonede i sin indledning også regeringens opmærksomhed på netop dette område.

Kilde: Danske Maritime

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.11.2025Maritimedanmark.dk

Rusland fortsat ikke en del af det gode selskab

20.11.2025Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Peru

20.11.2025Maritimedanmark.dk

Høje bølger fører til aflysning af afgange

12.11.2025Maritimedanmark.dk

Harren Group strømliner organisationen

05.11.2025ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Welcome to the team

17.10.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM vil igen anløbe Rusland

14.10.2025Maritimedanmark.dk

Verdens første skibstunnel er opgivet

27.09.2025Marstal Navigationsskole

Sponseret

Nu er der sat dato for Åbent Hus på HF-Søfart i Marstal

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle