Pirater har opført kommunikationscenter

Somaliske pirater har opført et moderne kommunikationscenter med et højt radiotårn i den afsides beliggende by Hobyo. Kommunikationscentret sikrer piraterne indbyrdes telefon og radiokontakt - samt mulighed for at spore skibe langt ud på havet.

Foto: chathamhouse.org.

Det nye kommunikationscenter i Hoboy fremgår af luftoptagelser som den britiske tænketank Chatham House har analyseret og efterfølgende offentliggjort i en ny rapport.

"Højden på Hobyo tårnet angiver, at den betjener et stort område og dens rækkevidde til søs er nok mere relevant end dens evne til at dække den omgivende ørken," skriver Dr. Anja Shortland, i

rapporten.

Kommunikationscentret, der på luftbilledet ser ud til at være stærkt befæstet, giver formentlig også piraterne mulighed for at opfange AIS-signaler og radiokommunikation fra skibe der befinder sig langt fra kysten.

Hoboy ligger isoleret ved kysten og råder hverken over vejforbindelse til andre byer eller egentlige havneanlæg. Kaprede skibe ankrer op flere sømil fra kysten, bl.a. for at de lettere kan forsvares i tilfælde af angreb fra rivaliserende bander.

Pålidelig telekommunikation er nødvendig for at sikre skibenes bevogtning. Samtidig benytter piraterne mobiltelefoner til at forhandle om løsesummer og til at bevise, at gidslerne er i live.

Piraterne bruger også internettet til at undersøge gidslernes baggrund, og til at sikre sig andre oplysninger der kan være nyttige at have, når man forhandler løsesum.

Der bor omkring 5.000 mennesker i Hoboy der er kendt som piraternes hovedby.

Kilde: chathamhouse.org

Læs hele rapporten fra Chatham House HER

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Kendt ansigt vender tilbage som trafikdirektør

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia-opkøb afventer ny uafhængig formand i Torm

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Hafnia leverer stærkeste kvartal i år

01.12.2025Maritimedanmark.dk

Norden køber op i Sydafrika

01.12.2025Svitzer

Sponseret

Den oversete brik i vores kritiske infrastruktur

01.12.2025MARPRO Group

Sponseret

Employer branding – en nøgle i kampen om arbejdskraften i det maritime Danmark

01.12.2025Fjord Line Danmark

Sponseret

Fjord Line: Vi sejler – med fokus på mennesker, trivsel og gode oplevelser

29.11.2025Maritimedanmark.dk

To tankskibe brænder i Sortehavet

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle