Pentagon: Brændende tankskib lækker olie

Ifølge embedsmænd ved det amerikanske forsvarsministerium, Pentagon, lækker det græsk-ejede tankskib Sounion olie i Det Røde Hav. Skibet, der blev sat i brand af Houthi-angreb i sidste uge er lastet med 150.000 tons råolie.

Foto: EUNAVFOR

Det er en miljøkatastrofe af dimensioner, der rammer Det Røde Hav, hvis tankskibet bliver ødelagt af branden, men Pentagon afslog at kommentere, hvad der kunne gøres for at afværge en miljøkatastrofe.

Talsmanden sagde, at de var opmærksomme på trusler fra Houthi-bevægelsen mod en mulig bjærgningsindsats, selvom de ikke præciserede, om dette var før eller efter, at fartøjet blev sat i brand i sidste uge.

"MV Sounion ligger nu immobiliseret i Det Røde Hav, hvor det i øjeblikket brænder og ser ud til at lække olie, hvilket udgør både en navigationsfare og en potentiel miljøkatastrofe," sagde Pentagons pressetalsmand, generalmajor Pat Ryder, under en pressebriefing tirsdag, skriver Maritime Executive.

"Dette er simpelthen hensynsløse terrorhandlinger, som fortsætter med at destabilisere global og regional handel, sætte uskyldige civile søfolks liv i fare og true det livlige maritime økosystem i Det Røde Hav og Adenbugten, Houthiernes egen baghave."

Pentagons påstand om, at tankskibet lækker, følger ifølge mediet lignende udsagn, der cirkulerer online, samt flere satellitbilleder. EUNAVOR Aspides, som holder øje med skibet sagde dog mandag, at man ikke havde set beviser for en større lækage, men advarede også om de betydelige farer for regionen.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.03.2026Maritimedanmark.dk

Kaotisk situation for skibsfarten i Mellemøsten

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Israel og USA angriber Iran

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course