Panamakanalen skal betale erstatning

Entreprenørkonsortiet GUPC, der arbejder med at udvide Panamakanalen, er blevet tilkendt en erstatning på 1,4 milliarder kroner fra Panamakanalens ejer, fordi den lokale stenart ikke har levet op til den kvalitet, der er beskrevet i udbudsmaterialet. Basaltstenen er ikke så god til betonproduktion, som bygherren hævdede.

Nu har et konfliktråd nedsat af kanalmyndighederne og GUPC givet GUPC medhold i den årelange konflikt. Entreprenøren har siden 2011 hævdet, at de lokale forekomster af basalt, som skulle bruges til betonproduktionen, ikke har den beskrevne kvalitet. Derfor har entreprenøren krævet kompensation for udgifter til at skaffe andre materialer og ombygge produktionsanlæggene. Indtil nu har kanalmyndighederne afvist at betale, men nu har konfliktrådet afgjort sagen til entreprenørkonsortiets fordel.

Desuden har de to parter haft en strid om det betonmiks, som GUPC har foreslået. Kanalmyndighederne afviste nemlig det pågældende miks, men nu har konfliktrådet givet GUPC medhold i, at betonmikset levede op til alle de tekniske specifikationer i udbudsmaterialet.

Panamakanalens udvidelse vil skabe et nyt tredje trafikspor lang kanalen, og der bygges et nyt sæt sluseporte, som fordobler kanalens kapacitet. Det store udvidelsesprojekt er 83 procent færdiggjort og forventes senest i starten af 2016 at kunne tages i brug.

Kilde: ing.dk

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Sverige bevæbner kystvagtskibe

27.06.2026Maritimedanmark.dk

Genåbning af Hormuz kræver meget mere end en aftale

27.06.2026Maritimedanmark.dk

USA hævner angreb på Ever Lovely

26.06.2026Maritimedanmark.dk

Martin Badsted forlader posten som CFO i Norden

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle