Panama tillader større bredde i nye sluser

Panama Canal Authority, ACP, har meddelt, at myndigheden vil øge den maksimalt tilladte bredde for fartøjer i de nye Neopanamax sluser med mere end to meter, hvilket uundgåeligt vil resultere i, at endnu større skibe kan gøre brug af vandvejen.

”Efter næsten to års succesfulde operationer af Neopanamax-sluserne, har Panamakanalens myndighed lyst til at meddele en øgning i den maksimalt tilladte bredde for fartøjer, der passerer disse sluser”, siger ACP i en erklæring.

ACP sagde i en vejledende erklæring i denne måned, at den nye maksimale bredde, der tillades fra 1. juni 2018 bliver på 51,25 meter, over to meter mere end den nuværende på 49 meter. Bredden måles på ydersiden af et skibs skrog og alle fremspringende strukturer under kanten af slusevæggene.

Den udvidede Panama Canal blev åbnet for skibe i juni 2016, og indtil videre har mere end 3.000 skibe sejlet gennem de nye Neopanamx-sluser.

I august 2017 blev CMA CGM Theodore Roosevelt det største containerskib, der passerede gennem den udvidede Panamakanals nye sluser under en rejse fra Asien til USAs østkyst. CMA CGM Theodore Roosevelt er på 14.855 TEU og måler 365,9 meter i længden og 48,2 meter i bredden.

Kilde: Panama Canal Authority

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle