P3 alliance forsinkes til efteråret

P3 netværkspartnerne Maersk Line, MSC og CMA CGM har bekræftet, at deres container shipping alliance ikke vil starte før tidligst til efteråret. Det skyldes manglende afgørelser fra konkurrencemyndigheder i Europa og Asien.

Alliancen af de tre største containerrederier på tværs af de vigtigste øst-vest handelsruter skulle have startet i sommerens løb, men er blevet forsinket på grund af manglende godkendelser. Den amerikanske Federal Maritime Commission (FMC) afgav grønt lys til P3 netværket i marts måned.

Formålet med P3 alliancen er at forbedre effektivitet og kvalitet for kunderne ved at tilbyde mere hyppige og pålidelige tjenester med en større spredning af havneanløbene.

Mange speditører har udtrykt krititik af alliancen, og den afsmittende effekt, der er ved at presse andre rederier ind i større grupperinger, da det begrænser konkurrencen og valgmulighederne på de vigtigste fragtruter.

P3 -partnerne siger, at de fortsætter med at samarbejde med konkurrence- og maritime myndigheder i Europa og Asien for at løse spørgsmål om, hvad alliancen må omfatte.

Kilde: TradeWinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle