Østersøen hitter blandt krydstogtgæster

København toppede i 2018 som den mest populære destination blandt det stigende antal krydstogtgæster, der besøger Østersøen. 2018 bød på en ny rekord - og der er udsigt til fortsat vækst i 2019, forudser en ny rapport fra Cruise Baltic.

Havnene i Østersøen tager imod rekordmange krydstogtgæster. Af Østersøens 32 havne er Københavns Havn den mest besøgte.

De 29 havne i Cruise Baltic samt havnene i Skt. Peterborg, Riga og Kiel oplevede i 2018 en vækst på 7,3 pct. i antallet af krydstogtgæster. I alt tog havnene i mod 5.424.943 krydstogtgæster. Det er ny rekord.

”Udviklingen vidner om, at samarbejdet mellem havnene i Cruise Baltic er en effektiv trampolin for vækst, hvor vi har et skarpt fokus på at udvikle destinationerne og skabe unikke oplevelser for krydstogtgæsterne. Samtidig er rekorden et vidnesbyrd om, at Østersø-havnene har formået at tilpasse sig markedsudviklingen og eksempelvis facilitere nutidens større skibe,” siger direktør i Cruise Baltic, Claus Bødker.    Sidste år var også året, hvor rekordmange krydstogtskibe lagde til kaj i en af Østersøens havne. Selv om det gennemsnitlige antal gæster om bord på et krydstogtskib siden 2008 er vokset fra 1.340 til 2.017, sætter stadig flere rederier altså kurs mod Østersøen. I 2018 var antallet af krydstogtanløb således 7,7 procent højere end i 2017, skriver Cruise Baltic i en pressemeddelelse.   Udviklingen er godt nyt for havne og byer i Østersøregionen, der tilmed kan se frem til endnu flere krydstogtgæster i 2019.   ”Prognosen for i år ser meget lovende ud. Sidste år bød Østersøhavnene lidt mere end 5,4 millioner gæster velkommen, og vi forventer at toppe rekorden her i 2019, hvor vi anslår at modtage 5,8 millioner krydstogtgæster,” siger Claus Bødker.

København blev med 868.000 krydstogtgæster den travleste havn i Østersøregionen, konkluderer Cruise Baltics Market Review. Det var samtidig ny rekord for København. En rekord, der forventes at blive slået i år, hvor prognoserne anslår en vækst på 12,3 pct.

Cruise Baltic blev stiftet I 2004 som et netværk af 12 krydstogtdestinationer i Østersøregionen. Siden er netværket vokset og tæller i dag 29 Østersø-destinationer.

Kilde: Cruise Baltic.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.06.2026Maritimedanmark.dk

Død efter kran kollapser på havn

26.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Klaptilladelser er blevet en flaskehals for danske havne

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

USTC overskud på 901 mio. kr.

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

22.06.2026Maritimedanmark.dk

Korsør Havn melder om forrygende måned

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Rekordinvesteringer i Esbjerg Havn i 2025

16.06.2026Maritimedanmark.dk

ADP passerer million tons gods på en måned

11.06.2026Maritimedanmark.dk

Powercon skal levere landstrøm til krydstogtskibe i Skagen

09.06.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Danske kræfter kæmpede mod vinter og is i omfattende tysk uddybningsprojekt

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Thulesen Dahl roser regeringens  havvindhandlingsplan

Jobmarked

Se alle

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Styrmand af 4. grad snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle