Optur: Hapag-Lloyd og ONE går med Maersk

Maersk kan nu vinge to yderligere spillere af på listen over store containerrederier, der tilslutter sig den blockchain-baserede shippingplatform, TradeLens, som Maersk har udviklet i samarbejde med IBM. Dermed omfatter platformen nu fem af verdens seks største containerrederier.

Med de to nye deltagere udstrækker platformen sig nu til mere end halvdelen af verdens containerbaserede fragt. Blandt de allerstørste mangler nu kun Cosco Group, der hidtil har afvist at deltage.

Verdens nummer to og nummer fire målt på kapacitet - MSC og franske CMA CGM - annoncerede for nylig, at de vil benytte TradeLens og nu kommer nummer fem, Hapag-Lloyd og nummer seks, Ocean Network Express (ONE) ombord.

“En udvidelse af det digitale samarbejde er kritisk for udviklingen af container shipping-industrien,” siger Martin Gnass, der er IT-direktør i Hapag-Lloyd. “TradeLens har skabt betydelige fremskridt med lanceringen af en meget nødvendig transformering af industrien, inklusiv en partnerskabsmodel. Nu kan vi med fem af verdens seks største containerrederier på platformen - for ikke at nævne de mange andre deltagere fra økosystemet - kollektivt accelerere denne transformation for at skabe større tillid, gennemsigtighed og samarbejde på tværs af forsyningskæderne og hjælpe til at fremme den globale handel,” siger Martin Gnass.

I Maersk hilses de nye deltagere på platformen velkommen af CCO, Vincent Clerc, der ser frem til, at endnu flere kunder kan få glæde af de fordele som TradeLens giver i form af sparede manuelle transaktioner, der afløses af sikret udveksling af oplysninger på en digital platform, der øger muligheden for samarbejde og har potentiale til at kunne introducere nye produkter på toppen af platformen.

“Det giver nye muligheder for Maersk transformationen hen i mod at blive et end-to-end container logistik selskab, der forbedrer oplevelserne og de serviceydelser, vi tilbyder vores kunder,” siger Vincent Clerc.

TradeLens er en neutral platform, der skal behandle alle deltagere lige. Som det var tilfældet med MSC og CMA CGM vil Hapag-Lloyd og ONE derfor også blive optaget i TradeLens´ Advisory Board, der tæller medlemmer på tværs af shippingindustrien. Medlemmerne skal rådgive om standarder for neutralitet og åbenhed på platformen.

Læs mere om, hvordan TradeLens er opbygget og viker HER Oversigten er fra september i fjor og derfor ikke opdateret med de nye medlemmer.

Kilde: Maersk/TradeLens

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyskland åbner op for udenlandske kaptajner

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle