Ophedet debat om dansk kontra norsk flag

Color Line bruger påstande om, at Dansk International Skibsregister er langt mere attraktivt end det almindelige norske register i kampen om at få ændret vilkårene for optagelse i Norsk Internationalt Skibsregister. Men det passer slet ikke, siger konkurrenten Fjord Line, der har sine fire skibe under DIS.

Fjord Line påstår nu, at Color Line bruger forkerte tal for at få konkurrencefordele..

Et forslag om at ændre reglerne for optagelse i NIS efter pres fra Color Line har skabt stor debat i det norske Storting, og nu blander konkurrenten Fjord Line sig ved at kalde den foreslåede ændring

for “konkurrenceforvridende”.

Den norske regeringen ønskede i første omgang at gøre det muligt at overflytte færger til NIS, hvis distancen til destinationen var på 175 sømil. Men efter voldsom kritik blev afstandskravet ændret til 300 sømil - og dermed er det alene Color Line, der med ruten Oslo-Kiel kan få glæde af ændringen.

Color Line har brugt vilkårene i DIS som løftestang i den norske debat for at fremtvinge ændringer i NIS, men det holder ikke, mener Fjord Line. Det almindelige norske register (NOR) kan sagtens konkurrere, mener rederiet, der har fire skibe under Dansk International Skibsregister.

“Hvis vi omflagede vores skibe fra DIS til Norsk Ordinært Skibsregister (NOR) i dag, ville det give en positiv årlig effekt på 10-15 mio. nkr. Og så har vi ikke engang taget kasinoindtægterne med, som vil udgøre et tocifret mio-beløb,” siger koncernchef Rickard Ternblom, Fjord Line til Sysla Maritime.

Det skyldes ifølge koncernchefen, at den danske krone med en kurs på omkring 130 står meget stærkt overfor den norske samtidig med, at de norske regler blev ændret i 2016, hvor det blev muligt at udbetale nettolønninger til besætninger på skibe registreret i NOR.

Color Line sagde i 2014, at merudgiften ved at have seks skibe registreret i NOR i stedet for i DIS var på 150 mio. nkr. årligt.

Men den køber konkurrenten altså ikke.

Ifølge koncernchefen i Fjord Line vil det fortsat være mere attraktiv at være i NOR fremfor DIS selvom kursen for danske kroner skulle falder til 118. Color Line ønsker ikke at kommentere sagen overfor Sysla Maritime.

Selvom det således er mere attraktivt at sejle under norsk flag i NOR, vil koncernchefen i Fjord Line ikke flage sine skibe om fra dansk til norsk flag.

“Af hensyn til stabile vilkår arbejdsvilkår for alle vore ansatte er det ikke aktuelt at flage ud. Vi er meget glade for at sejle under dansk flag og vores medarbejdere udfører et fantastisk job,” siger Rickard Ternblom.

Det ventes at Stortinget når frem til en endelig afgørelse i sagen i maj.

Kilde: Sysla Maritime

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.10.2025Maritimedanmark.dk

Forringet trivsel blandt søfolk

30.10.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber formodet narkoskib

30.10.2025Maritimedanmark.dk

USA og Kina sætter havnegebyrer på pause

30.10.2025Maritimedanmark.dk

Norden når 9-måneders overskud på 111 mio. dollar

29.10.2025Maritimedanmark.dk

Staten eksproprierer færgehavne

28.10.2025Maritimedanmark.dk

Bilskib bugseret i havn efter brand

28.10.2025Maritimedanmark.dk

Kina vil udbygge arktisk containerrute

28.10.2025Maritimedanmark.dk

Maersk det mest punktlige rederi

Jobmarked

Se alle

ME PRODUCTION A/S

Tekniker med erfaring indenfor kundesupport søges

Vi søger en technical engineer til vores Scrubber Service afdeling til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine scrubber systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

To nye kolleger søges! – Én fast og én afløser til Ragna

Træt af at sejle gennem hverdagen på autopilot?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

ME PRODUCTION A/S

Service Engineer til serviceafdeling søges

Vi søger en Service Engineer i vores MEP Gear Service afdeling, til at stå i spidsen for supporten inden for vores marine gear systemer.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Cruise Assistent

Skagen Havn søger en cruise assistent, der i samarbejde med cruise-teamet skal medvirke til at drifte og udvikle Skagen som krydstogtdestination.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.11.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fur Færgeri søger færgenavigatør/færgefører

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

MARPRO Group

Workshop Manager - Uni-Safe A/S

Ready to lead? Join Uni-Safe as Workshop Manager, manage their Copenhagen workshop and shape top-tier boat service for pro and private clients.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent - Genopslag

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Samsø Rederi

Samsø Rederi søger Trafikdirektør

Vi søger en dygtig leder, der kan drive en organisation og en forretning, og som allerede har bevist det i en tilsvarende kompleks kontekst – i den private eller offentlige sektor – eventuelt inden for persontransport/rederidrift.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

09.11.2025

EMRI A/S

Marine Service Engineer

Are you a technical talent? Do you love traveling the world? Would you enjoy working on automation systems aboard vessel? If yes — we’re looking for you!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Anti-Bribery and Corruption - Global (E-learning course - afholdes løbende)

This global course provides an overview of the rules and regulations associated with bribery and corruption in the workplace. You will learn about the legislation outlined in different anti-Bribery laws and how this translates into the workplace. You will also gain knowledge and awareness on what appropriate actions you should take if you have any concerns relating to bribery and corruption.

Dato

01.12.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
IMDG Code Awareness (Adaptive) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

This STCW IMDG code awareness e-learning course is aimed at personnel involved in the transport of dangerous goods.

Dato

01.12.2025

Sted

Digital course