Omkostninger til besætningsskift fordobles

Det tyske skibsmanagement selskab Danica Maritime Services forudser, at omkostningerne til besætningsskifte på grund af Covid-19 pandemien vil blive fordoblet næste år fra i snit 2.000 dollar til 4.000 dollar.

Foto: Danica Crewing Service.

“Besætningsskift er gået fra at være en helt enkelt aktivitet til at blive en meget kompliceret udfordring. I Danica har vores medarbejdere arbejdet på overtid i forsøget på at løse rejseproblemer og få søfolkene hjem eller til den næste destination,” siger Henrik Jensen, adm. direktør i Danica Maritime Services, der har hovedkvarter i Hamborg.

Selvom der måske er udsigt til en vaccine allerede om få måneder tror han ikke, at der er udsigt til en snarlig løsning på problemerne med at gennemføre besætningsskift, men forudser tværtimod øgede omkostninger.

Selskabet har beregnet ekstraomkostninger næste år på 995 dollar for søfolk på vej ud og 1.060 dollar ekstra for at hente en medarbejder hjem. Dermed stiger udgiften fra omkring 2.000 dollar til 4.000 dollar pr. besætningsskifte.

IMO har netop godkendt retningslinjer for besætningsskifte under Covid-19 pandemien og vil i øvrigt udarbejde en liste over alle de havne i verden, hvor besætningsskifte er muligt samt highlighte reglerne i forskellige lande.

Kilde: Danica Crewing Service

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

01.03.2026Maritimedanmark.dk

Hormuz-strædet i fokus: Mange skibe vender om efter trusler

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Houthierne vil genoptage angreb mod skibsfarten

28.02.2026Maritimedanmark.dk

Angreb mod Iran støttes af enorm amerikansk flådestyrke

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Danmarks skibskredit skal have ny bestyrelsesformand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Derfor sejlede amerikansk ubåd ind i grønlandsk farvand

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Aurora Botnia får verdens største batteri-retrofitting

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Færgekrig er brudt ud på Ærø - krav om stop for tilskud

27.02.2026Maritimedanmark.dk

Stærk afslutning på et år med lavere indtjening

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren har udskrevet folketingsvalg

26.02.2026Maritimedanmark.dk

Express 1 kunne ikke klare kulden

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.03.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Brandslukning i elbiler på færger (Kursus og Workshop)

Marstal Navigationsskole og Færgesekretariatet arrangerer i samarbejde en kursusdag med nyeste viden om brand i elbiler, demonstration af udstyr og workshop om indsats mod elbilbrande i færger.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Safety Investigation into Marine Casualties and Marine Incidents -STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide marine investigators with the required knowledge on the philosophy, processes, and procedures to perform a marine casualty investigation in accordance with the Casualty Investigation Code.

Dato

01.04.2026

Sted

Digital course