Oliespild set på havet hvor ubåd dykkede

Overvågningsfly opdagede oliespild i farvandet mellem Java og Bali i det område, hvor den savnede indonesiske ubåd med 53 om bord befandt sig, da det kl. 3 natten til onsdag bad om lov til at dykke. Derefter har flåden ikke haft kontakt med ubåden KRI Nanggala-402.

KRI Nanggala har været forsvundet siden natten til onsdag..

En stor eftersøgning med fly og skibe er fortsat i gang i forsøget på at finde ubåden, og oliespildet stammer “højst sandsynligt” fra det 44 år gamle fartøj, sagde en talsmand for flåden sent onsdag aften ifølge CNN.

“Oliespildet er fundet på det sted, hvor vi sidst havde kontakt med ubåden,” sagde talsmanden, admiral Julius Widjojono.

Han fortalte, at ubåden er bygget til at kunne opererer på dybder på mellem 250-500 meter, men at større dybder “kan være fatale”.

“Det er muligt, at ubåden er kommet ud for et black-out under dykningen, så kontrollen med fartøjet blev tabt uden mulighed for at igangsætte nødprocedurer, og det kan have fået ubåden til at falde ned på dybder på 600-700 meter,” hedder det i en udtalelse fra flåden, ifølge det australske medie 7 News.

Selvom oliespildet ifølge Widjojono “kan indikere en skade på ubådens skrog”, håber myndighederne fortsat at besætningen er i sikkerhed, men erkender, at situationen kan være fatal

“Lad os bede for dem, så de kan overleve,” lød hans opfordring i de lokale medier onsdag.

Flere lande, bl.a. Australien, Indien og Singapore har tilbudt deres assistance i eftersøgningsarbejdet.

Indonesien har sat fire krigsskibe ind i eftersøgningen, bl.a. et, der er udstyret med avanceret sonar-udstyr, som præcist kan afsløre ubådens position. Dette skib er nu på vej til området fra Jakarta. To skibe udstyret med side-scan sonarer gik allerede i gang med at undersøge området onsdag, oplyste det indonesiske forsvarsministerium.

KRI Nanggala-402 var på våbenøvelse, da det forsvandt i Bali-strædet, der forbinder Det Indiske Ocean med Bali Havet.

Kilde: CNN og 7 News.

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Toldkrig vender op og ned på globale fragtmønstre

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Færre skyggeflåde tankskibe gennem dansk farvand

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Bjærgningsplan for Thamesborg afleveret

18.09.2025Maritimedanmark.dk

Trumps toldkrig presser Panamakanalen

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Fjernelse af brændstof fra sunket skib tæt på afslutning

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle