Olieprisen sætter ny rekord
Der synes ingen ende at være på, hvor meget olieprisen kan stige. I løbet af den sidste uge har spændinger mellem USA og Tyrkiet lagt 3 dollar oveni prisen, så en tønde amerikansk råolie nu koster knap 88 dollar.
Den tyrkiske regering har fået nok af kurdiske PKK soldater der udfører nålestiksangreb på tyrkisk militær, ind over grænsen fra Nordirak.
Derfor har de tyrkiske generaler nu fået grønt lys af regeringen til, at rulle ind over grænsen til Irak for at bekæmpe PKK.
USA har forgæves forsøgt at kalde tyrkerne til orden, men uden held.
Amerikanerne frygter, at en militær konfrontation mellem tyrkere og kurdere i Nordirak vil destabilisere der i forvejen meget urolige Irak.
Og det er den frygt oliehandlerne deler. Og usikkerhed er som bekendt det værste for et spekulativt marked.
"Bekymringen er, at et angreb vil destabilisere Irak endnu mere og forstyrre den i forvejen begrænsede olieproduktion i landet", siger Dariusz Kowalczyk, analytiker hos CFC Seymour Ltd. in Hong Kong, til Bloomberg.
"Og situationen kan meget hurtigt brede sig til Mellemøsten".
Ved middagstid lå olieprisen i New York på 87,97 dollar - endnu en rekord. I Europa var nordsøolien Brent oppe at vende 84,26 dollar i løbet af formiddagen.