Officerer tilbydes psykologhjælp via nettet

Fra 1. november kan skibsofficerer få sparring fra en psykolog, når det ikke går så godt. Selv når de er ude at sejle. Den anonyme rådgivning på nettet er et tilbud, som Søfartens Ledere stiller til rådighed via Netpsykologer.dk

”Søfolk er ikke anderledes alle andre mennesker. Når de ikke har noget sted at gå hen med deres problemer, går de ned med stress. De går i hundene, og de, der sejler, de går i land”, siger Mads Schramm, erhvervspsykolog med speciale i netrådgivning og med stor erfaring i den maritime sektor:

Med et helt nyt medlemstilbud fra Søfartens Ledere kan de i stedet få sparring fra en psykolog, når det ikke går så godt. Hjælpen er ikke længere væk end et klik med musen.

Baggrunden for, at Søfartens Ledere nu stiller netrådgivning til rådighed for sine medlemmer er, at der de seneste år har været flere selvmord blandt de søfarende.

”Hvis den lette, anonyme adgang til psykologhjælp kan forebygge bare én af disse tragiske hændelser i fremtiden, så mener vi, at pengene er givet rigtigt godt ud”, siger Fritz Ganzhorn, direktør i Søfartens Ledere.

Han understreger samtidig, at det nye medlemstilbud handler om meget mere end det.

”Man skal huske på, at det jo ikke kun er relevant med rådgivning, hvis man oplever stress, ensomhed på søen, eller hvis man rammes af en af livets kriser. Netrådgivningen kan i høj grad også betragtes som et værktøj til at blive en endnu bedre leder”, siger Fritz Ganzhorn.

Han håber derfor, at alle, der føler behov for det, vil benytte sig af tilbuddet.

Netpsykologer drives af erhvervspsykologerne Mads Schramm og Søren Diederichsen. Begge har stor erfaring med søfart og de udfordringer, der kan være til søs.

Tilbuddet om netrådgivning gælder alle medlemmer af Søfartens Ledere – uanset om de sejler eller arbejder på land.

Læs mere om medlemstilbuddet HER

Kilde: Søfartens Ledere

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Kaptajn dræbt under angreb i Sortehavet

Annonce

17.09.2026Maritimedanmark.dk

Afgørende for dansk skibsfart at få en global IMO-aftale på plads.

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS udvider kapacitet i Middelhavet

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Manøvrefejl sender genvejsfærge på grund

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankmarked slår alle historiske rekorder

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Statsministeren om russisk provokation: “Vi vil ikke vakle”

15.09.2026Maritimedanmark.dk

Pirater skræmt væk – andet skib frigivet mod løsesum

14.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk sender fire ruter tilbage gennem Suez

Jobmarked

Se alle

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle