Nyt projekt gør e-navigation til virkelighed

EU har godkendt det treårige maritime projekt ”EfficienSea 2”, som skal ledes af Søfartsstyrelsen og går i luften fra 1. maj. Innovationsprojektet har et budget på 85 millioner kroner og skal højne sejladssikkerheden og øge effektiviteten til søs. 13 danske partnere bliver frontløbere for projektet.

En vigtig del af projektet bliver udviklingen af ”Maritime Cloud”, som er et kommunikationsværktøj, som kommer til at styrke informationsudvekslingen i og omkring den maritime sektor. Projektet forventes også at udvikle en lang række nye digitale services inden for områderne navigation, automatisk rapportering og monitorering af emissioner fra skibe, som vil øge effektiviteten.

Endelig har projektet fokus på at udvikle billigere og mere effektive kommunikationskanaler til søs – såsom intelligent brug af den billigst tilgængelige kommunikationskanal og udviklingen af en helt ny omkostningseffektiv kommunikationskanal kaldet VDES (VHF Data Exchange System).

EU´s interesse i projektet er blandt andet at løfte e-Navigation fra prototype-niveau til reel implementering i Østersøen og de arktiske farvande.

Projektkonsortiet består af 32 partnere fra 12 forskellige EU-lande. EU har bevilliget støtte på 73,5 millioner kroner af projektets 85 millioner kroner store budget. 13 af partnerne er danske organisationer og virksomheder, og omregner man EU-støtten til arbejdstimer, giver det støtte til 47,4 årsværk alene til de danske partnere.

Aktørerne bliver frontløbere på e-Navigationsområdet, og projektet vil fungere som showcase for den globale udrulning af e-Navigationsløsninger.

Kilde: Søfartsstyrelsen

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

17.09.2025Maritimedanmark.dk

Kritik af IMOs Net-Zero klimamål tager til

16.09.2025Maritimedanmark.dk

Hurtigfærgen Lilleøre taget ud af drift

16.09.2025Maritimedanmark.dk

USA angriber endnu et narkoskib

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle